Nejrozšířenější systém pro výstavbu hyperkonvergované IT infrastruktury

VMware vSAN. Neznáte? Nic se neděje. Člověk snadno sklouzne do nesprávných předpokladů, jak nás učí Jaroslav Dušek na základě Čtyř dohod Dona Miguiela Ruize. Pokusím se vám tuto VMware technologii trošku přiblížit.

Nejznámější nasazovaný systém VMware je především produkt vSphere, systém umožňující virtualizaci serverů. Doba ale značně pokročila a díky obrovské výkonnosti serverových procesorů, velikosti paměti, případně rychlosti SSD disků do serverů, se dalo pár chytrých hlav dohromady a vymyslelo úplně jiný princip sdíleného úložiště, než jsme pro virtuální servery vždycky používali. Dokonce na interních discích umístěných v serverech pro vSphere vybudovali vysoce dostupné úložiště. Stejné, jako kdybyste měli dvě úložiště té nejvyšší nebo alespoň střední třídy, schopné poskytovat data i v okamžiku, kdy jedno z nich přestane fungovat anebo je cíleně odstaveno. Co říkáte, dobrý nápad, ne?

Nápad jménem VMware vSAN

Aktivaci vSAN provedete přímo z prostředí vSphere, pouze k tomu potřebujete koupit odpovídající licence. Veškerá konfigurace jak virtuálních serverů, tak úložiště pro ně, se pak provádí z jediného místa. Nemusíte mít zvláštní administrátory serverů a úložišť, všechno zvládne jeden člověk, případně vám pomůžeme v AUTOCONTU.
 
A kolik musíte mít serverů s interními disky, aby to celé správně fungovalo? Absolutní minimum jsou servery dva, lépe však tři, maximum je dnes šedesát čtyři. S tím už se dají pokrýt potřeby prakticky kteréhokoliv zákazníka, od nejmenších až po ty opravdu velké.

vSAN je softwarově-definované úložiště

vSAN je plně integrován do VMware vSphere jako distribuovaná vrstva softwaru v rámci hypervisoru ESXi a společně s hw serverů na něm lze vybudovat kvalitní hyperkonvergovanou infrastrukturou (HCI). O VMware vSAN se tak často bavíme jako o softwarově definované datovém centru (SDDC).
 
Agreguje zařízení pro ukládání dat, aby vytvořil jeden fond úložiště sdílený všemi hostiteli v rámci clusteru vSAN. Hybridní vSAN cluster používá flash (SSD, NVMe nebo SCM) zařízení jako vyrovnávací paměť (cache) a další disky (HDD) jako kapacitní. All-flash vSAN cluster používá flash zařízení pro cache i kapacitu.

Hlavní přínosy

vSAN eliminuje potřebu externího sdíleného úložiště a zjednodušuje konfiguraci úložiště prostřednictvím správy založené na zásadách úložiště (SPBM). Pomocí zásad úložiště virtuálního počítače můžeme definovat požadavky a možnosti úložiště. Slouží nejrozsáhlejšímu ekosystému hybridních cloudů ze všech dodavatelů HCI.

Umožňuje rozvíjet prostředí vSphere lokálně i v cloudu s využitím hyperkonvergované infrastruktury, která snižuje celkové náklady na vlastnictví (TCO) díky efektivitě provozu a snadno se přizpůsobuje rostoucím nárokům. VMware vSAN zkracuje dobu na zaškolení díky novému intuitivnímu rozhraní a zrychluje rozhodování administrátorovi IT infrastruktury na základě pokročilého monitorování a analytických nástrojů.
 

Proč zvolit vSAN pro hyperkonvergovanou infrastrukturu?

Protože je integrován s hypervizorem VMware vSphere a my si tak můžeme užít škálovatelnou, vysoce výkonnou a zabezpečenou infrastrukturu s virtualizačním softwarem jediného výrobce. VMware vSAN představuje úspornou, ale vysoce dostupnou a výkonnou architekturu, která umožňuje provozovat moderní aplikace na nejnovějším hardware. VMware vSAN je provozován na standardních x86 serverech a jejich komponentách. To nám umožňuje významně snižovat cenu za hw výbavu IT infrastruktury a současně nerezignovat na enterprise funkce.
 
Hyperkonvergovaná IT infrastruktura je využitelná pro tradiční, ale i nativní cloudové aplikace. Nabízí bezproblémovou správu virtuálních strojů i aplikací založených na kontejnerech s výhodami integrace s VMware Tanzu. HCI na VMware vSANu lze využít kdekoli společně s nejrozsáhlejším ekosystémem v oboru: 15 dodavatelů serverů OEM a nativních služeb s předními veřejnými cloudy včetně AWS, Azure, Google Cloud, Oracle Cloud, IBM Cloud a Alibaba Cloud. Díky zmíněnému ekosystému tak můžeme snadno budovat jakýkoliv scénář - od privátního, přes hybridní, až do veřejného cloudu prakticky v neomezeném počtu scénářů, navíc velice jednoduše měnitelných za provozu.

Vylepšené funkce VMware vSAN 7

Klíčová vylepšení ve verzi vSAN 7 a vSAN Update 1 vedla k významnému zvýšení výkonu. Nižší latence, vyšší úrovně IOPS a propustnosti, optimalizace CPU, vylepšená paralelizace, rychlejší resynchronní operace či vylepšení síťové komunikace, jsou významné důvody pro upgrade vašeho vSAN prostředí.

K dispozici jsou i další nové funkcionality jako jsou souborové služby s podporou protokolů SMB a NFS včetně ověřování přes AD či Kerberos a rychlejší restarty hostů a upgrade clusterů pomocí vSphere Lifecycle Manager (vLCM). Podpora HTML5 klienta VMware vSphere poskytne správcům vSAN jednotné a intuitivní prostředí pro správu, které přináší nové funkce a optimalizuje pracovní postupy pro provoz vSAN. 

Funkce kontroly stavu vRealize Operations integrovaná ve vCenter Server umožní na jedné obrazovce sledovat a řídit více HCI prostředí. vRealize Operations poskytne globální přehled o provozu prostředí vSAN na šesti nových přehledových panelech integrovaných do vCenter Server, které zákazníkům umožní sledovat kapacitu, výkon, klíčové ukazatele, výstrahy apod. Tato funkce nevyžaduje samostatnou licenci vRealize Operations a je k dispozici všem zákazníkům, kteří vlastní licenci vSAN Advanced nebo vSAN Enterprise.
 
Nová verze má i schopnosti automatické opravy, kde inteligentní přidělování zdrojů zmírňuje dopad událostí jako selhání hardwaru, které narušují provoz a možnost zapnutí pouze komprese dat, díky kterému lze docílit efektivního ukládání dat bez režie, která je jinak potřebná pro deduplikaci dat. 

Zlepšené šifrování vSAN zajištuje datový provoz mezi hosty a lze ho nyní řešit i bez další přidané Key Management Server (KMS) infrastruktury. Pro šifrování dat je KMS infrastruktura z nutnosti ukládat klíče mimo provozní infrastrukturu, stále potřeba. Oba druhy šifrování ovšem splňují přísné standardy FIPS 140-2.

Máte zájem o více informací?

Pokud vás informace k této oblasti naší nabídky zaujaly, máte dotazy či zájem o upřesnění k vaší konkrétní situaci, kontaktujte AC specialisty: Petr Kubíček, petr.kubicek@autocont.cz nebo Lukáš Hrubý, lukas.hruby@autocont.cz. Případně se obraťte na svého obchodníka v rámci AUTOCONT regionálního centra.

Chcete více informací?