Nejznámější nasazovaný systém VMware je především produkt vSphere, systém umožňující virtualizaci serverů. Doba ale značně pokročila a díky obrovské výkonnosti serverových procesorů, velikosti paměti, případně rychlosti SSD disků do serverů, se dalo pár chytrých hlav dohromady a vymyslelo úplně jiný princip sdíleného úložiště, než jsme pro virtuální servery vždycky používali. Dokonce na interních discích umístěných v serverech pro vSphere vybudovali vysoce dostupné úložiště. Stejné, jako kdybyste měli dvě úložiště té nejvyšší nebo alespoň střední třídy, schopné poskytovat data i v okamžiku, kdy jedno z nich přestane fungovat anebo je cíleně odstaveno. Co říkáte, dobrý nápad, ne?

vSAN.jpg

Nápad jménem VMware vSAN

Aktivaci vSAN provedete přímo z prostředí vSphere, pouze k tomu potřebujete koupit odpovídající licence. Veškerá konfigurace jak virtuálních serverů, tak úložiště pro ně, se pak provádí z jediného místa. Nemusíte mít zvláštní administrátory serverů a úložišť, všechno zvládne jeden člověk, případně vám pomůžeme v AUTOCONTU.
 
A kolik musíte mít serverů s interními disky, aby to celé správně fungovalo? Absolutní minimum jsou servery dva, lépe však tři, maximum je dnes šedesát čtyři. S tím už se dají pokrýt potřeby prakticky kteréhokoliv zákazníka, od nejmenších až po ty opravdu velké.
 

vSAN je softwarově-definované úložiště

vSAN je plně integrován do VMware vSphere jako distribuovaná vrstva softwaru v rámci hypervisoru ESXi a společně s hw serverů na něm lze vybudovat kvalitní hyperkonvergovanou infrastrukturou (HCI). O VMware vSAN se tak často bavíme jako o softwarově definované datovém centru (SDDC).
 
Agreguje zařízení pro ukládání dat, aby vytvořil jeden fond úložiště sdílený všemi hostiteli v rámci clusteru vSAN. Hybridní vSAN cluster používá flash (SSD, NVMe nebo SCM) zařízení jako vyrovnávací paměť (cache) a další disky (HDD) jako kapacitní. All-flash vSAN cluster používá flash zařízení pro cache i kapacitu.
 

Hlavní přínosy

vSAN eliminuje potřebu externího sdíleného úložiště a zjednodušuje konfiguraci úložiště prostřednictvím správy založené na zásadách úložiště (SPBM). Pomocí zásad úložiště virtuálního počítače můžeme definovat požadavky a možnosti úložiště. Slouží nejrozsáhlejšímu ekosystému hybridních cloudů ze všech dodavatelů HCI. Umožňuje rozvíjet prostředí vSphere lokálně i v cloudu s využitím hyperkonvergované infrastruktury, která snižuje celkové náklady na vlastnictví (TCO) díky efektivitě provozu a snadno se přizpůsobuje rostoucím nárokům. VMware vSAN zkracuje dobu na zaškolení díky novému intuitivnímu rozhraní a zrychluje rozhodování administrátorovi IT infrastruktury na základě pokročilého monitorování a analytických nástrojů.
   

Proč zvolit vSAN pro hyperkonvergovanou infrastrukturu?

Protože je integrován s hypervizorem VMware vSphere a my si tak můžeme užít škálovatelnou, vysoce výkonnou a zabezpečenou infrastrukturu s virtualizačním softwarem jediného výrobce. VMware vSAN představuje úspornou, ale vysoce dostupnou a výkonnou architekturu, která umožňuje provozovat moderní aplikace na nejnovějším hardware. VMware vSAN je provozován na standardních x86 serverech a jejich komponentách. To nám umožňuje významně snižovat cenu za hw výbavu IT infrastruktury a současně nerezignovat na enterprise funkce.
 
Hyperkonvergovaná IT infrastruktura je využitelná pro tradiční, ale i nativní cloudové aplikace. Nabízí bezproblémovou správu virtuálních strojů i aplikací založených na kontejnerech s výhodami integrace s VMware Tanzu. HCI na VMware vSANu lze využít kdekoli společně s nejrozsáhlejším ekosystémem v oboru: 15 dodavatelů serverů OEM a nativních služeb s předními veřejnými cloudy včetně AWS, Azure, Google Cloud, Oracle Cloud, IBM Cloud a Alibaba Cloud. Díky zmíněnému ekosystému tak můžeme snadno budovat jakýkoliv scénář - od privátního, přes hybridní, až do veřejného cloudu prakticky v neomezeném počtu scénářů, navíc velice jednoduše měnitelných za provozu.
 

Vylepšené funkce VMware vSAN 7

Klíčová vylepšení ve verzi vSAN 7 a vSAN Update 1 vedla k významnému zvýšení výkonu. Nižší latence, vyšší úrovně IOPS a propustnosti, optimalizace CPU, vylepšená paralelizace, rychlejší resynchronní operace či vylepšení síťové komunikace, jsou významné důvody pro upgrade vašeho vSAN prostředí.

K dispozici jsou i další nové funkcionality jako jsou souborové služby s podporou protokolů SMB a NFS včetně ověřování přes AD či Kerberos a rychlejší restarty hostů a upgrade clusterů pomocí vSphere Lifecycle Manager (vLCM). Podpora HTML5 klienta VMware vSphere poskytne správcům vSAN jednotné a intuitivní prostředí pro správu, které přináší nové funkce a optimalizuje pracovní postupy pro provoz vSAN. 
Funkce kontroly stavu vRealize Operations integrovaná ve vCenter Server umožní na jedné obrazovce sledovat a řídit více HCI prostředí. vRealize Operations poskytne globální přehled o provozu prostředí vSAN na šesti nových přehledových panelech integrovaných do vCenter Server, které zákazníkům umožní sledovat kapacitu, výkon, klíčové ukazatele, výstrahy apod. Tato funkce nevyžaduje samostatnou licenci vRealize Operations a je k dispozici všem zákazníkům, kteří vlastní licenci vSAN Advanced nebo vSAN Enterprise.
 
Nová verze má i schopnosti automatické opravy, kde inteligentní přidělování zdrojů zmírňuje dopad událostí jako selhání hardwaru, které narušují provoz a možnost zapnutí pouze komprese dat, díky kterému lze docílit efektivního ukládání dat bez režie, která je jinak potřebná pro deduplikaci dat. 

Zlepšené šifrování vSAN zajištuje datový provoz mezi hosty a lze ho nyní řešit i bez další přidané Key Management Server (KMS) infrastruktury. Pro šifrování dat je KMS infrastruktura z nutnosti ukládat klíče mimo provozní infrastrukturu, stále potřeba. Oba druhy šifrování ovšem splňují přísné standardy FIPS 140-2.
 
Více: www.vmware.com/products/vsan