AC FORUM
Je online prostor určený pro stávající či potenciální zákazníky AutoContu, kteří mají zájem o AC novinky, chtějí čerpat informace z AC blogů či přispívat do diskusí. Mohou zde získat informace z konferencí, prezentací a dalších neveřejných dokumentů.

AC
FORUM

Je online prostor pro stávající či potenciální zákazníky AUTOCONTu, kteří mají zájem o AC novinky či chtějí čerpat informace z AC blogů. Mohou zde získat i neveřejné dokumenty z konferencí v elektronické podobě

×
Blog teaser image

Kdo jsou dnešní hackeři, kteří děsí svět

Kdo to vlastně je ten hacker? Plní nám stránky novin a občas o nich zaslechneme ve zprávách.

Hackerem byl v počítačovém pravěku označován člověk, který velmi dobře rozuměl počítačům, kdy jeho znalosti překonávaly obsah základních uživatelských příruček. Natolik schopný, že dokázal vnutit počítačům svoji vůli a donutil je udělat něco navíc, co ostatní neuměli.
Dokázal „nehackerům“ pomoci, když stroj stávkoval a nechtěl pracovat, jak bylo od počítače očekáváno. Byl to tedy dnešními slovy „ajťák“ nebo také IT profesionál. Většina IT personálu tehdy chodila v bílých pláštích jako lékaři (také jsem tak chodil :-)), a tak byli chlápci (určitě tedy i ženy), kteří chodili ve svetrech, nazýváni, nevím proč, hackery.

Výraz hacker tedy měl jiný význam než dnes a dnešním hackerům se tehdy říkalo „crackeři“ – uměli něco zlomit, tedy překonat tehdejší zabezpečení. Nicméně k porušení zabezpečení bylo třeba stále více vědomostí a šikovnosti, a proto se asi začalo předpokládat, že to mohou dokázat jedině oni hackeři, a tak se přenesl význam slova. Počítače získaly své místo na pracovních stolech a už nebylo nutné chodit v bílých pláštích. Programování se stalo dostupnou zábavou a zrodila se první generace hackerů.

První generace hackerů – teenageři, kteří chtěli získat pochybnou slávu nebo stát se slavnými díky tomu, že uměli napsat virus. Chtěli zkrátka ukázat světu, že to dokáží. Víceméně byli v porovnání s dnešní situací neškodní. Ano, pamatujeme dobu, kdy jsme naháněli na discích Michelangela, děsili se 4. února a proklínali jeho tvůrce. Naštěstí škody byly opravdu minimální. Tenkrát se viry šířily pomocí disket (ano, to jsou takové ty plastové obdélníčky z filmů „Pro pamětníky“, na které se vešla 1 fotografie – 1,44 MB dat).

Druhá generace hackerů – tvůrci prvních virů začínali tvořit více a více škodlivé kódy. Objevili se pro nás „superrychlí“ červi, kteří se dokázali sítí šířit v řádu minut (třeba Sasser). Objevil se i virus I Love You a my jsme začali počítat škody spojené s odstraňováním v počtu deseti tisíců různých virů a červíků. Hlavní motivací tvůrců však stále zůstávala pochybná sláva.

Třetí generace hackerů – V této generaci se jako motiv se stále častěji objevují peníze, zisk, profit. Najednou hackeři zjistili, že se tím dá snadno vydělat. Objevují se první botnety a sítě počítačů ovládaných útočníky, které je možné zneužít pro přeposílání spamu nebo útoky na weby (DoS a později DDoS), které se daly zpeněžit. Kódy byly promyšlenější, ale stále jsme je dokázali ještě relativně snadno hledat a odstraňovat.

Čtvrtá generace hackerů – kdy se stávají profesionálními „kyberzločinci“. Škodlivé kódy se začínají skrývat (rootkity), jsou kvalitně napsány a hackeři začínají být organizováni do skupin. Jedná se již o zkušené programátory a IT odborníky. Útočí na větší cíle, kde se dá očekávat větší zisk. Je to doba, kdy „tradiční mafie a zločinecká galérka“ vstupuje do hry, protože už se hraje o velké peníze.

Pátá generace hackerů – tuto generaci de facto stvořila „černá ekonomika a podsvětí na Internetu“, která umožňuje prodat jakékoliv kradené zboží nebo nabízet služby (i ilegální) téměř profesionálním způsobem. Zločin se etabloval v kybernetickém vesmíru, vytvořil vlastní „průmysl“ se spoustou specializací. Kybernetický zločin se díky dostupnosti technologií a jejich většímu prorůstání do všech lidských aktivit neustále rozvíjí a zrychluje:
  • Existují vlastní sociální sítě používané kybernetickým zločinem.
  • Malware je dnes licencován a je mu poskytována servisní podpora.
  • Můžete si pronajmout botnety pro vlastní kriminální aktivity.
  • Můžete si koupit nástroje na využití nově objevených zranitelností.
Mám pokračovat? To vše přispívá k tomu, že je stále obtížnější odhalit útočníky, a tím pádem útočníků přibývá.

A co bude dál?

Umělá inteligence bude „kyberzločincům“ pomáhat překonávat bezpečnostní technologie díky rychlosti. Přístupům k „Big Data“ (databáze) budou právě pomocí umělé inteligence schopni ve velkém oklamat i pravé profesionály, jen to už možná nebudou hackeři, ale velmi chytré stroje ve službách zločinců …

Pokud nevíte, kde je největší nebezpečí a co byste měli udělat hned, co počká nebo jaký bezpečnostní systém je vhodný pro vás s ohledem na váš byznys a velikost, tak se klidně obraťte na AUTOCONT. Rádi vám poradíme a jak se říká, za zeptání nic nedáte :-) AUTOCONT ví jak.

Související články

Blog teaser image

Válka youtuberů a collateral damage


„Tak nám v žebříčku přeskočili PewDiePie,“ řekla posluhovačka panu Švejkovi.

Blog teaser image

Chraňte svou organizaci před kybernetickými riziky


On-line vzdělávací kurz - Povědomí v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Blog teaser image

Válka


Na pomezí Indie a Pákistánu se opět rozhořel dlouhodobě doutnající konflikt o Kašmír. Výstřely padají však i na Internetu. Mimochodem, neúčastníte se také těchto bojů?

Komentáře

Související články

Blog teaser image

Válka youtuberů a collateral damage


„Tak nám v žebříčku přeskočili PewDiePie,“ řekla posluhovačka panu Švejkovi.

Blog teaser image

Chraňte svou organizaci před kybernetickými riziky


On-line vzdělávací kurz - Povědomí v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Blog teaser image

Válka


Na pomezí Indie a Pákistánu se opět rozhořel dlouhodobě doutnající konflikt o Kašmír. Výstřely padají však i na Internetu. Mimochodem, neúčastníte se také těchto bojů?

Blog teaser image

DeepLocker není Skynet. Kdy se však Skynet objeví?


29. srpna 1997 si Skynet uvědomil sám sebe a vyhodnotil lidstvo jako hrozbu, kterou je nutné odstranit. Tak to bylo ve slavné filmové sérii Terminátor.

Article teaser image

KKCG vstupuje do CLEVERLANCE ENTERPRISE SOLUTIONS a AEC


Skupina KKCG pokračuje ve své dlouhodobé strategii vybudovat v ČR ICT holding specializovaných firem nabízející klientům ucelenou řadu ICT služeb a produktů.

Blog teaser image

Až přijde zase pořádný útok, bude zle


Poslušně hlásím, jak občas na sobě pozoruji, že v minulosti to bylo tak nějak lepší a méně odfláknuté a tím myslím i škodlivé kódy nebo sociální manipulace.

Article teaser image

Česká zbrojovka a AUTOCONT spojili své síly


AUTOCONT službou pokročilého bezpečnostního dohledu zajišťuje preventivní a obranná opatření, která dokážou rozpoznat skutečnou hrozbu v téměř reálném čase a co nejpohotověji na ni reagovat.

Blog teaser image

Jste si jisti zabezpečenými systémy nebo skočíte do sopky?


Tentokrát jenom malá glosa. Asi už pomalu zapomínáme na středoškolskou látku, kdy jsme probírali základy filosofie. Říká vám něco jméno Empedoklés z Akragantu?

Article teaser image

Nové číslo magazínu ELITA je na světě


Čtení se zajímavým obsahem

Blog teaser image

Nástěnka ovcí


Už jste slyšeli o „nástěnce ovcí“ neboli Wall of Sheep? Ne? Možná by vás to mohlo také zajímat.