Můj vzdálený bratranec zanechal velké jmění a hodný právník Samuel Akoma mi je za 50% provizi (vydřiduch) pomůže dostat na můj účet. A to jsem si už myslel, že tzv. nigerijské dopisy už skončily.

Sociální manipulace je asi nejsnadnější a nejefektivnější způsob jak někoho okrást. Nemusíte se v noci třást zimou někde v parku a čekat na oběť, z které se vyklube mistr republiky v karate. Volíte si místo, čas a vlastně můžete loupit i z vlastní kuchyně nebo obýváku. Potenciálních obětí máte skoro nekonečné množství, nemusíte být hacker, který zná síťové protokoly, nemusíte být programátor, který napíše důmyslný kód. Stačí, když máte dostatečnou fantazii a vymyslíte příběh, kterým oblbnete své oběti. Nevím, kdo z Vás pamatuje „nigerijské dopisy“. V 90. letech začaly chodit z Afriky (zejména z Nigerie) dopisy slibující pohádkové bohatství – psal Vám zpravidla nějaký úředník z ministerstva pro těžbu ropy, diamantů nebo něčeho. Slíbil, že vyvede milióny dolarů, a pak se s vámi o ně podělí. Má to jeden háček, potřebuje nějaké peníze na úplatky a  jestli chcete podíl na miliónech, tak je přivezte nebo pošlete. Kdo peníze poslal, ten už je neviděl. Kdo do Nigerie s penězi zajel, toho už nikdo neviděl. Přesto to nějakou dobu fungovalo, protože se pracuje s našimi emocemi, s našimi touhami a kdo z nás by nechtěl být bohatý. Tento podvod přitom je znám už od 15. století, kdy se mu říkalo „španělský šlechtic“ – příběh o uneseném šlechtici, který se s vámi podělí o své jmění, pokud pošlete jeho únoscům výkupné.

Jenomže dnes máme počítače, máme překladače a tak je mnohem snadnější oslovovat potenciální oběti. A navíc můžete příběh vymyslet tak, aby byl pro vaši oběť uvěřitelný. Na sociálních sítích o sobě prozradíme všechno možné, co nás baví, co nás zajímá, jaké knihy čteme, jaké filmy a herce máme rádi, kde jsme byli, jak se jmenují naší rodiče a vlastně i jaké je naše heslo a mimochodem, víte o tom, že většina uživatelů používá stejné heslo v práci, ale i ve svých privátních zařízeních?

Jsme zvědaví, a tak se aktuálně hrozby skrývají i pod výrazy jako je GDPR (phishingová kampaň) a samozřejmě i královská svatba (phishingová kampaň). Když už jsem nakousl modernizované „nigerijské dopisy“, asi vás bude zajímat nejbizarnější příklad. „astronaut“. Celý smyšlený příběh je o tom, že v roce 1990 vyslala Nigerie s pomocí Sovětského svazu v rámci rozvoje kosmonautiky, svého kosmonauta do vesmíru v sovětské lodi. „Bohužel“ Sovětský svaz se rok na to rozpadl a chudák kosmonaut uvázl na orbit. Ne že by byl nemajetný, ve švýcarské bance se mu ukládá plat v dolarech, který se za ty roky pěkně zúročil, nicméně na orbitě mu je to na…. A tak, když přispějete na stavbu rakety, která ho přiveze zpět, určitě vám něco dá J. Ano, velmi bizarní pokus na který nenaletíme, ale co už zmiňované foto z královské svatby? Když Vám někdo bude slibovat nějaké nezveřejněné pikantní obrázky, odoláte?☺

Lidský článek je vždy ten nejslabší, proto školte své uživatele v bezpečnosti a upozorněte je na sociální manipulace, na nebezpečí, které představují. Většinou stačí dát si vteřinu, dvě na rozmyšlenou a situace vypadá jinak a možná ty dvě vteřiny zachrání vaše data. Buďte opatrní, dávejte pozor a hlídejte si i své emoce a pudy, protože vše se dá zneužít.

Pokud nevíte, kde je největší nebezpečí, co byste měli udělat hned a co počká, jaký bezpečnostní systém je vhodný pro vás s ohledem na váš business a velikost, klidně se obraťte na AutoCont. Radí vám poradíme a jak se říká za zeptání, nic nedáte ☺

AutoCont ví jak.