L – PICK se snaží řešit problém rychlého dohledání zboží ve skladu. V současnosti je člověk, který ve skladu hledá určitou položku, odkázán pouze na své schopnosti a možný systém, který ve skladu společnost uplatňuje. Pokud chybí systém, může nastat chaos a onen člověk stráví zbytečně mnoho času hledáním. To mu s L – PICK nehrozí. Jedná se o regálový modul, který je ovládán pomocí PC. Jakmile člověk vyhledává určitou položku, tak se mu u příslušné položky v regálu rozsvítí modul. Existuje i možnost, aby samotný modul vydával pronikavý zvuk. Pracovník nic nehledá a jen vezme z regálu počet položek, které mu svítí na modulu. Proces ukončí tím, že vypne světlo na modulu.
 
pick-1.jpg
 
Samotných modulů je velké množství, od samotného světla s tlačítkem až po displej s čárovým, či 2D kódem. Efektivní je i kabelové spojení PC s modulem, kdy modul je nacvaknutý do lišty regálu, ve které vede napájecí, ovládací kabel. Systém předpokládá více lidí ve skladu, kdy pro každého pracovníka lze vyčlenit vlastní barvu, kterou mu modul svítí při hledání.
Jedná se o novinku, výrobce však již technologii implementoval v konkrétní společnosti a provedl měření výkonosti před a po zavedení technologie. Ve skladu pracovalo ve směně 8 lidí, za hodinu byl jeden pracovník schopný odbavit 80 položek a výstupem byly tři papíry. Po zavedení technologie se počet odbavených položek zvýšil na 150 položek a výstupem již nebyl žádný papír, který by musel pracovník připravit. Tyto výsledky hovoří jasně.
 
 
Grqf.jpg

Oproti tomu SmartCard je kombinací RFID tagu a e-paper displeje. Karta má tloušťku pouhých 3,6 mm. Neobsahuje baterii, protože je napájena pouze při přenosu informací pomocí technologie NFC, což je technologie pro přenos na velmi krátkou vzdálenost (zhruba 4 cm).
 
smartcard.jpg
 
FC vychází z technologie RFID, konkrétně využívá HF pásmo, kde existují také pasivní prvky, které potřebují ke svému chodu být v okolí elektromagnetického pole (při čtení/zápisu). V současnosti ji lze využívat již společně s chytrým mobilem s Androidem. Apple zatím nepodporuje technologii NFC na svých zařízeních, změny se dočkáme již s novým iPhone X, který by měl být první.

Do chytrého mobilu stačí naistalovat aplikaci pro komunikaci se SmartCard a poté je možno s kartou vytvářet to, co pro svůj projekt potřebujete. Na obrázku je zobrazena SmartCard 2,9 inch , na kterou se vejde až 9 řádků normovaného textu. Popřípadě kombinace textu a čárového kódu. Není problém nahrát na kartu i obrázek, potažmo fotku z fotoaparátu.

Využití pro Industry 4.0 se nabízí v každé továrně, kde se pro identifikaci tisknou a lepí štítky, v restauracích místo zapisování na běžný papír nebo při identifikaci návštěvníků ve firmě. V těžkém průmyslu na místech, kde je potřeba častá kontrola či revize strojů. Na stroji by byla SmartCard s údaji o poslední revizi/kontrole, v paměti pak údaje o kontrolách dřívějších.
Pokud vás námi popsaná řešení zaujala a máte pocit, že by se vám hodila, neváhejte nás kontaktovat. AutoCont ví jak. 
 
Autor: Martin Biolek