Budoucnost bran a antén RFID

Skloubit skvělý design a funkčnost nebývá u antén, potažmo bran RFID, samozřejmostí. Většinou je jedno upřednostněno na úkor druhého. U bran společnosti Feig Electronic jsme svědky skvělého designového provedení i technické realizace. Pojďme se podívat, co tedy nabízejí.

Feig Electronic nabízí hardware pro čtení ve dvou různých frekvenčních pásmech: HF (vysokofrekvenční pásmo definované 13,56 MHz), kde je možnost signál zachytit na úrovni okolo 1 m až 1,5 m a UHF (ultrafrekvenční pásmo definované 860 až 960 MHz), kde samotné čtení může probíhat do vzdálenosti až 16 m.
 
HARDWARE PRO HF PÁSMO
Vlajkovou lodí pro řadu pracující v pásmu HF je anténa Crystal gate (obrázek 1), která skvěle vyniká svým vzhledem. Navíc má flexibilní možnost připojení a to přes USB  nebo Ethernet. Schopnost čtení v prostoru je 110 cm, v jedné ose až 130 cm. Mimo schopnost čtení RFID tagů nabízí funkci počítání lidí nebo například alarm. Pro integraci do vašeho projektu společnost dodává SDK, kterým lze bránu jednoduše naprogramovat.

01.jpg Ne na každý projekt se ale hodí velké provedení. Pro ta další společnost nabízí HF PAD ANTENNA popřípadě HF ANTENNA, který již potřebují modul pro samotné čtení.
K modulu se antény připojují přes konektor SMA. Na základě vzdálenosti čtení se volí samotný modul. Moduly i antény se dělí na tři kategorie: čtení na blízko, střední vzdálenost a dlouhá vzdálenost. Posílání dat z modulu je nejčastěji řešeno pomocí Ethernetu, který podporuje i POE. Případně lze použít DESKTOP CARD READER dostupný nejen pro pásmo HF ale i UHF. Připojit se k  tomuto zařízení lze pomocí Ethernetu.Pro Crystal Gate se najde velké množství využití. Na obrázku můžete vidět využití v knihovně, jelikož brána se může pyšnit standardem, který definuje výkon bran pro využití právě ve veřejných prostorech.

 

HARDWARE PRO UHF PÁSMO        
Stejně jako v pásmu HF, tak i  UHF řada má své „all in one“ řešení. Jedná se o UHF GATE ANTENNA (obrázek 2). Kombinuje anténu i samotný modul. Schopnost čtení je na vzdálenost  4 metry. Stejně jako HF má vlastní rozhraní USB i Ethernet. Samostatné komponenty jsou dostupné pro krátkou, střední, dlouhou vzdálenost. Pouze modul pro dlouhou vzdálenost disponuje výběrem antén v závislosti na úhlu snímání: 30°, 65°, 85°. Možnost čtení tagu je až 12 m. Modul pro střední vzdálenost je nejvíce flexibilní, jelikož obsahuje zabudovanou anténu s možností připojení tří antén SMA konektorem. Při výběru Ethernetu  jakožto rozhraní modulu se nabízí několik vylepšení: podpora DHCP a POE. To ovšem neznamená, že je to jediná možnost připojení. Dostupný je také v provedení RS232 a USB. S tímto modulem lze číst tagy do 4 m.

02.jpg

Někdy je zbytečné vyzařovat do prostoru velké množství energie, když je tag v menší blízkosti. Pro tento případ je k dispozici modul a anténa pro čtení okolo 20 cm. Modul již nemá SMA konektor. Pro připojení antény je použit U.FL konektor. Je k dispozici s rozhraním RS232 nebo USB. Použití UHF technologie se nabízí pro lokalizaci výrobků, prostředků ve výrobě, případně pro kontrolu přístupu vozidel do objektů.  Určitě přijdete i na vlastní možnost integrace RFID technologie od Feig Electronic. S námi můžete tento hardware využít pro vaše řešení. Neváhejte kontaktovat oddělení Industry 4.0 společnosti AutoCont pro více informací.  

Autor: Martin Biolek

 
Avatar
Zveřejněno: 5. 3. 2018
David Janotta
david.janotta@autocont.cz
+ Přidat komentář

Komentáře

CZ | SK