Aleš pomáhá Sportovnímu klubu vozíčkářů Praha a vy můžete také.

Náš kolega Aleš Hrdlička se aktivně věnuje pomoci handicapovaným jako asistent při různých sportovních aktivitách. Vyzpovídali jsme ho, jak pomoc probíhá a jak se můžete zapojit i vy.

Aleši, jak tahle skvělá myšlenka vznikla?

To byla jedna náhoda za druhou. Se základní školou, kterou navštěvují mé děti, jsem jezdil jako doprovodné vozidlo na lyžařský výcvik pro případ pomoci, ať už při možném úrazu nebo jako zástup učitele. Následně jsem si udělal i kurz instruktora lyžování. Na tomto kurzu jsem se prvně potkal s člověkem ze Sportovního klubu vozíčkářů Praha. Jsem už v takových letech, kdy si říkám, že je dobré naší společnosti něco vracet, tak jsem se do aktivit klubu zapojil. Jen jsem vůbec netušil, co všechno dělají – potápí se, hrají ping pong, jezdí na kolech, lyžují, vrhají se do orientačních běhů apod ...

V čem tvá pomoc spočívá?

Dělám hlavně asistenční práci. Po lednovém kurzu vloni jsme hned v únoru měli lyžovačku na horách. Týden byl pro mě neuvěřitelný, nikdy jsem nic takového nezažil a uvědomil jsem si, že často v životě řešíme opravdu "kraviny". Všichni lidé jsou tam neskutečně vděční a mají skvělou povahu. Dnes s nimi jezdím na lyže, na vodu, letos jsem byl asistovat i ve Slovinsku a v Rakousku. Na kolech jsem zjistil, že to není nic pro mě, tam jsem potřeboval asistenta spíše já, neboť na mě všichni čekali. :-)

Asistence tedy spočívá mimo jiné v přesunutí hendikepovaného z vozíčku do lyží, pak z lyží zpět, do postele apod. Doma se o ně stará rodina či sociální služba. Na vodě a na lyžích jsou zase odkázání na asistenty. Hodně jich je samostatných, ale pomoc s manipulací prostě potřebují.

Mám velké auto, ve kterém převezu spoustu věcí, takže i v tomto mohu být nápomocný. Asistentů je potřeba hodně, jelikož to každému zabere dost času, ale člověku se to vždy vrátí, právě i vznikem opravdových přátelství.

Například kamarád přijel na dovolenou k nám na Moravu do bezbariérového bydlení. Po příjezdu na místo zjistil, že má do bytu dva schody. Tak jsem pomohl vyrobit nájezdy, aby se s vozíkem dovnitř dostal. Během dovolené jsme společně s rodinami navštívili krásnou jeskyni, do které by se bez silné asistence nedostal. Manželka by ho sama v náročném terénu neutáhla. Ne všechna místa jsou pro vozíčkáře díky absenci bezbariérovosti dostupná. A ačkoliv některé destinace bezbariérovost nabízí, skutečnost může být bohužel jiná.

Zapojil jsi do asistence i svou rodinu?

Ano, zapojil jsem své děti, aby zjistily, co to obnáší a že i lidé s handicapem dokáží vlastně cokoliv a dokonce i sportují. Mívají různé akce, kde se scházejí celé rodiny.

Na prvním společném výletě na horách dcera učila lyžovat a jezdit na snowboardu děti rodin ze Sportovního klubu. Můj syn to úplně dobře nenesl, rozplakal se z lítosti. Po týdnu na vodě už ale fungoval úplně automaticky a pomáhal.

Ono to není jen o člověku na vozíčku, ale i o celé jeho rodině. I ta má své sny a potřeby. Kvůli neustálé pomoci člověku v rodině se však nemůže úplně do všeho pouštět. Ale díky takovým organizacím jako Sportovní klub vozíčkářů mají i rodinní příslušníci více prostoru pro sebe a mohou si plnit také své sny.

Mohou ti pomoct třeba i kolegové?

Pokud by to někdo chtěl zkusit, zajímalo by ho to, jsem tady – volejte, pište. Za dalšího dobrovolníka budu rád nejen já, ale i Sportovní klub. Nejlepší je to zkusit na nějaké akci, zažít to a pak už to je na každém, zda v tom chce dále pokračovat.

Léta dávám peníze na charitu, a to si občas člověk není jistý, zda finance příjdou na správná místa. Ale toto je jiné. Když si to člověk zkusí na vlastní kůži, tak má 100% jistotu, že to padne na danou oblast či konkrétního člověka. Za tu vděčnost to stojí, protože bez dobrovolníků by to prostě nešlo.

Co ti asistence za ten rok přinesla?

Hrozně mě to naplňuje, je to pro mě něco nového, nová zkušenost, nová parta skvělých lidí. A to nemluvím o dobrém pocitu :-) Všichni velice oceňují, že se cítí být zařazení do "normálního" života. Myslím, že spousta z nás ani netuší, co všechno může hendikepovaný člověk dělat, jen k tomu potřebuje špetku naší pomoci.

Chcete více informací?