Jógou k sobě
Michaela Pisarčíková začínala v roce 2018 jako Trainee pro skupinu AUTOCONT, kde v rámci rotačního programu pracovala po boku obchodníků, konzultantů i architektů. Měla tak skvělou příležitost poznat chod firmy.
Aktuálně působí na pozici Project Controller (interně Business Process & Data Analyst) a ve volném čase se věnuje svému projektu – Jógou k sobě.
Jaká byla tvá kariérní cesta v AUTOCONTu?
Začínala jsem v roce 2018 jako Trainee, můj garant byl Jaroslav Biolek (ředitel divize EBS), který je i v současnosti mým přímým nadřízeným. Jarda není jen dobrý šéf, ale především úžasný člověk a velký mentor. Během trainee programu se staral o to, abych měla otevřené dveře a mohla tak postupně zkoumat fungování společnosti, učit se a rozvíjet. Další kroky už závisely jen na mně, mém odhodlání a zodpovědnosti. Když rotuješ, jsi stále v novém prostředí, což tě učí nejen schopnosti přizpůsobit se a zapadnout, ale poukazuje to i na důležitost komunikace a sebedůvěry. Víceméně si to řídíš sám a je jen na tobě, co si z toho odneseš. To byla skvělá škola života. Má kariérní cesta pokračovala v posledním ročníku vysoké školy tím, že jsem nastoupila na plný úvazek na pozici Project Controller, kde jsem do teď.
Co se ti na Trainee programu nejvíce líbilo?
Obecně se mi v AUTOCONTu nejvíce líbí přátelská až rodinná atmosféra, lidé tu jsou dlouho a o svou práci se nebojí, jsou otevření a rádi se dělí o své zkušenosti. Nesetkala jsem se zde s odměřeným postojem nebo neochotou, ale jako vždy, vše je o přístupu obou stran. Dále oceňuji i to, že jsem se jako Trainee mohla účastnit firemních akcí, kde jsem poznala, co je v pozadí spolupráce firem – jak podstatné je v podnikání budování vztahů a osobní přístup. Prošla jsem si i účastí na nejrůznějších školeních, například NLP trénink, Komunikace v náročných situacích nebo Vyjednávání.
Kromě práce v v AUTOCONTu máš ještě jednu práci, která je zároveň i tvým koníčkem. Prozradíš, o co se jedná?
Samozřejmě, ráda. Minulý rok jsem založila projekt – Jógou k sobě. Jeho náplní je představit lidem jógu, jakožto nástroj pro práci sám se sebou, ale zároveň i jako určitou možnost přístupu ke každodennímu životu. Mým záměrem je ukázat, jak je možné z pozice tvůrce svého vlastního života naplnit radostí, zdravím a pulsující životní energií každou jednu buňku svého těla. V tomto projektu jsem jakýmsi průvodcem, který se snaží inspirovat – ukázat možnosti s respektováním svobody volby každé bytosti a laskavým přístupem.
Co tě vedlo k založení projektu Jógou k sobě?
Jak to tak často bývá, byl to střet několika životních událostí. Jóga je v mém životě už nějakou dobu. Dříve jsem ji brala jako fyzické cvičení, po kterém se cítím dobře a které mi pomáhá na bolest zad. Poté nastal zvrat v mém osobním životě a najednou se vytvořil prostor, aby mi jóga ukázala svou hloubku. Tehdy pro mě začala mít úplně jiný význam. V podstatě jsem ji použila jako nástroj pro práci sama se sebou – k náhledu do podvědomí a rozvoji vlastního vědomí na cestě ke zdraví. Pak to už šlo jako vlna – záměr otočit kormidlem života do jiného směru, rozhodnutí, kurzy, usazení sama v sobě a nabrání důvěry v to, že jsem schopná ,,vyjít ven" a podělit se o jógu a její potenciál. Prošla jsem si instruktorské kurzy, kde jsem se zaměřila na Power, Hatha a Kraniosakrální jógu. Zároveň studuji Tradiční čínskou medicínu, která je s jógou, tak jako ji vnímám já, hluboce propojena. Sama jóga je komplexním nástrojem, avšak Kraniosakrální jóga s propojením čínské medicíny je v mém pojetí holistickým přístupem – možná bychom to mohli nazvat i určitou formou biohackingu. A v této formě mi to dává neskutečný význam. Jako instruktorka se snažím vést lidi k tomu, aby se naučili vědomě vnímat a aby také poznali hloubku jógy a sami pocítili význam tohoto přístupu.
Jóga a IT, to je zajímavá kombinace, vidíš v tom nějaké propojení?
Možná větší, než by se na první pohled zdálo. Pokud člověk pracuje v IT, anebo vlastně i kdekoliv jinde, pracuje buďto rukama nebo hlavou. Samozřejmě, teď to hodně zobecňuji. V případě, kdy pracuje hlavou, může se stát, že se odpojí od svého těla a sídlí jen v hlavě, resp. v mysli zaměřené na vnější svět a na výkon. Má to tělo, které ho vozí do práce, dokáže ťukat do klávesnice a sedět na židli. Chce od něj, aby fungovalo, a jednak se o něj buď nestará anebo se stará jen „proto, že by měl“. Vůbec svému tělu nevěnuje to hlavní – pozornost; nevnímá, co potřebuje. Avšak to je pochopitelné, protože na to v jeho mysli ani není prostor, neboť je stále zaměřena jiným směrem. Každopádně tělo není blbec a ono si o tu pozornost řekne. No někdy je toho na něj tak moc, že přichází až nemoc. Podobně je to s přepracovanou myslí. Tělo a mysl jsou z pohledu zdraví neoddělitelné. Projekt Jógou k sobě má za cíl ukázat lidem, jak najít střed, rovnováhu a být v harmonii – jak pracovat s tělem a myslí zároveň, jak si z nich udělat věrného parťáka, začít využívat svůj CELKOVÝ potenciál, a tak být zdravý, šťastný a spokojený.
Vidím velký přínos v tom, dostávat jógu, v takto komplexním pojetí jako ji vnímám já, do pracovního prostředí, a také do světa IT firem. Jóga nabízí mnoho nástrojů na uvolnění, relaxaci, práci se stresem, ale například i na rozvoj koncentrace a kreativity, čímž může pomoci lidem v každodenní práci. Stále více činností za nás přebírají stroje, počítače a jejich systémy. Máme zde umělou inteligenci a pro člověka je tak vytvářen stále větší prostor, aby se odpoutal od rutinních činností, které může strojům přenechat a dělat to, co stroj nedokáže – být člověkem, myslet kreativně, chápat v hlubších úrovních, komunikovat empaticky, budovat vztahy a rozvíjet.
A tady se dostáváme ke kořenu věci. K tomu, aby člověk toto dokázal, aby dokázal plně využít svůj potenciál, potřebuje mít ,,čistou" hlavu a zároveň tělo, které bude fungovat tak, jak má – optimálně a zdravě. Tělo bude v harmonii s myslí a budou se vzájemně podporovat. Tím nastane rovnováha, která vytvoří pevný základ pro plynulejší rozvoj a růst. Když si člověk toto uvědomuje, ví, že to potřebuje. Posledním krokem je rozhodnout se pro to něco dělat.
Právě v IT je ten střet se strojem tak blízký, že to, co popisuji, má člověk doslova přímo před očima. Toto je z mého pohledu klíč pro jednak spokojeného jednotlivce, ale i pro firmu samotnou, která přesně takto zdravě nastaveného člověka pro svůj rozvoj potřebuje. Propojení jógy se světem IT a firem obecně je tedy z mého pohledu určitě přínosné, proto je jedním z pilířů projektu Jógou k sobě.
Máš do budoucna nějaké vize, jak práci v AUTOCONTu a práci instruktorky jógy více propojit?
To samozřejmě nezáleží jen na mně, ale pokud na to bude prostor, ráda bych rozběhla nějaké kurzy a workshopy i pro naše zaměstnance – a to buďto osobní nebo i online. Někteří mí kamarádi z AUTOCONTu už na mé lekce chodí. Velký přínos pak vidím v tom, že jsem se ve své současné kariéře pohybovala v okruhu IT lidí z různých sfér, ale také v oblasti TOP managementu. A proto této skupině lidí víc rozumím, znám jejich ,,domácí prostředí" a dokážu náplň lekcí přizpůsobit jejich konkrétním potřebám.