Válka

Na pomezí Indie a Pákistánu se opět rozhořel dlouhodobě doutnající konflikt o Kašmír. Výstřely padají však i na Internetu. Mimochodem, neúčastníte se také těchto bojů?

Jak vlastně vypadá současné bojiště, záleží na tom, z jakého úhlu se na něj podíváme. Média informují, že se indické Migy utkaly s pákistánskými F16 a došlo ke ztrátám, jelikož se pár strojů nevrátilo na základny. Boj však probíhá i na Internetu. Už pár dnů po útoku na indický konvoj, který aktuálně vyvolal celý konflikt, zaútočila indická skupina známá jako „Team I Crew“ na weby patřící pákistánským vládním organizacím. Některé stránky byly zablokovány, jiné pozměněny.

Netrvalo to dlouho a z pákistánské strany přišla odpověď prostřednictvím bangladéšských IP adres, kdy došlo k útoku na přibližně padesát indických vládních webů. Tento útok byl však údajně odražen. Indická ofenzíva na sebe nenechala dlouho čekat, bylo napadeno přes dvě stě pákistánských vládních webů, z nichž mnohé zůstaly off-line po několik dní. Mohli bychom si říct, že jde jen o takové „škádlení, kočkování“, protože jindy jde doslova o život.

Během konfliktu na východní Ukrajině si začali ukrajinští dělostřelci stahovat do svých mobilních telefonů aplikaci Popr-D30, což je balistický počítač pro houfnice D30, používané ukrajinskou armádou. Tato aplikace byla pozměněna (podezřelá je skupina Fancy Bear, o níž se spekuluje, že má napojení na GRU) a kromě toho, že počítala náměry pro houfnici, tak i odesílala data o poloze mobilu (a hádejte komu). Než tedy dělostřelci stačili nabít, už na ně dopadaly granáty z druhé strany …

Informační technologie nás obklopují více a více a jejich zásah do našich životů je mnohem větší, než si jsme schopni připustit. Často si sami svým jednáním a chováním doslova „koledujeme“ o nějaký průšvih. Abychom jim předcházeli nebo je zredukovali na co nejmenší zlo, k tomu nám napomáhá bezpečnost IT. Může se nám zdát, že nejsme v „hledáčku“ světových mocností a že naše data nikoho nezajímají (mimochodem toto je asi největší stereotyp a blud v oblasti bezpečnosti), ale ve skutečnosti každý informační systém a každý počítač či zařízení připojené do Internetu je denně vystaveno pokusům a testům nejrůznějších útočníků. Jakékoliv zařízení se dá nějak zneužít a i když se to může zdát jako příliš vzdálený konflikt, je možné, že i Váš počítač „přeměněný na zombie“ využili indičtí nebo pákistánští hackeři ve své válce pro útok na druhou stranu.

Pokud tedy chcete poradit jak a proti čemu zabezpečit svá data, aplikace a sítě, klidně se obraťte na AUTOCONT. Rádi Vám poradíme a jak se říká, za zeptání nic nedáte :-). AUTOCONT ví jak.

Chcete více informací?