Opět jsem se stal milionářem

Určitě se vám to už také stalo, určitě se vám to stává nebo se stane.

Zkrátka a dobře vám zničehonic přijde do schránky emailová zpráva, že jste zcela nečekaně dědili. Sice o zemřelém vzdáleném příbuzném nemáte ani tušení, ale notář vyřizující pozůstalost, vás přesto dokázal najít a čeká na vás neuvěřitelná částka v korunách, dolarech či eurech. Váš vzdálený příbuzný totiž byl pěkně zazobaný … Je to zkrátka dar z nebes a konečně to ve vašem životě všechno nabere nový a lepší směr ...

Nebo jste vyhráli v neznámé loterii či se nějaký filantrop rozhodl obdarovat právě vás nebo se zkrátka na vás obrací neznámý úředník z Afghánistánu (po odchodu US vojsk), z Ukrajiny (po začátku války) nebo libovolné země (po nějaké události) s nabídkou na velmi, ale opravdu velmi výhodnou finanční operaci.

Ano, máte před sebou nějakou asi už xtou verzi tzv. nigerijského dopisu. Možná ve vás začne hlodat červík pochybností, jestli to náhodou nemůže být pravda, co kdyby … Ne, nebudete tomu věřit, ale co kdybyste jen tak, nezávazně a bez jakýchkoliv očekávání odepsali … Nic tím nevyzradíte a do počítače nic nestahujete, že byste to udělali zkrátka jen tak …

Nedělejte to. Opravdu ne.

Jednak se z vás pokusí napřed nějaké peníze vylákat, i když se vám ještě třeba povede uhájit svůj zdravý rozum a odolat (i když počítejte s tím, že argumentačně jsou dobře vybaveni a budou hledat Vaši slabou stránku, aby Vás přesvědčili) a jednak, pokud začnete s podvodníky komunikovat, nebo jim dokonce pošlete nějaké kontaktní údaje nebo dokonce dokumenty, podvodníci tím získají kompromitující materiál. Jde o to, že finanční operace provedená jimi, zpravidla navrhovaným způsobem, je velmi často porušením zákonů (a to nejen našich, ale třeba i místních)! Pokud tedy neuspěje podvodníkův plán A, bude Vás téměř se 100% jistotou následně vydírat hrozbou trestního oznámení!

A bohužel, není to jen teorie, ale opravdu se to děje! Rekordní suma, která byla takovým způsobem vymámena z oběti, prý činila 5,6 milionů USD. Když byla v roce 2016 dopadena jedna skupina internetových podvodníků z Nigérie, zazněla u soudu další čísla. Lokální boss a jeho 40 spolupachatelů, většinou provozovatelů internetových kaváren, zvládlo vymoci z důvěřivců za rok kolem 60 milionů USD.

Zapomeňte tedy na zázraky a podobné zprávy raději ignorujte. Připravte na tyto nástrahy sebe, ale i své kolegy či zaměstnance.

Budete-li tedy chtít připravit školící program, otestovat své uživatele, prezentovat problém phishingu svému vedení, klidně se obraťte na AUTOCONT. Rádi Vám poradíme a jak se říká, za zeptání nic nedáte :-) AUTOCONT ví jak.

Chcete více informací?