Nástěnka ovcí

Už jste slyšeli o „nástěnce ovcí“ neboli Wall of Sheep? Ne? Možná by vás to mohlo také zajímat.

Co to vlastně je? Začnu tedy zeširoka…  Jedete si na hackerskou konferenci DEFCON, a když už tam jste, chováte se tak, jak jste zvyklí a to bez ohledu na to, že kolem vás je spousta hackerů. A pak najednou najdete viset své jméno na nástěnce (dnes už LCD panel) a u toho informace o vaši online komunikaci.
S nápadem přišla nejmenovaná parta účastníků akce, která původně jen ze zvědavosti začala během konference skenovat síťový provoz. A najednou ke svému překvapení zjistila, že většina komunikace je nechráněna a většina „uživatelů“ vystavuje své tajemství dost zásadním rizikům. Například se dozvěděli: S jedním účastníkem konference se rozchází jeho děvče a to online, další z účastníků považoval za dobrý nápad vyplňovat online daňové přiznání, dále nejmenovaný, ale celkem renomovaný security spisovatel/autor sdílel svou zatím nevydanou knihu, nebo jeden z účastníků sděloval svému příteli, že se chystá na coming out a mnoho dalších a dalších příběhů.

Tyto příběhy si rozhodli nechat  pro sebe, ale začali zveřejňovat, kdo výrazným způsobem riskoval. Sice to je a bylo chápáno jako legrácka, ale ruku na srdce, nepomohla by podobná „nástěnka hanby“ změnit chování našich uživatelů? Já vím, asi by to neprošlo…., bo GDPR. Nicméně uvědomme si, že přestože máme spoustu skvělých technologií, stejně má osud našich dat a informací v rukou uživatel. Nedá se tedy nic dělat a musíme i nadále opakovaně vzdělávat uživatele a snažit se jim vysvětlit, že bez nich to nepůjde.

Možná by pomohlo nějaké úderné heslo….

„Pokud byste to neřekli na veřejnosti, tak to ve své komunikaci šifrujte.“

Pokud nevíte, kde je největší nebezpečí, co byste měli udělat hned a co počká, jaký bezpečnostní systém je vhodný pro vás s ohledem na váš business a velikost, klidně se obraťte na AUTOCONT. Rádi vám poradíme a jak se říká za zeptání, nic nedáte :-). AUTOCONT ví jak.
 

Chcete více informací?