Lidská lenost a prolomení Enigmy

Co je největší hrozbou pro každý informační systém? Jeho uživatelé!

Uživatelé mohou svým jednáním a chováním de facto eliminovat i bezpečnostní opatření, která se jinak zdají téměř „neprůstřelná“. Mimochodem, šifrovací systém Enigma, který byl považován za neprolomitelný, byl překonán i díky rutinám jeho operátorů – šifrantů německých ozbrojených sil. Přestože měli nařízené chování a postupy práce s Enigmou (hele měli politiky), dopouštěli se chyb. Chyb, které v konečném důsledku pomohly odkrýt tajemství.

Jaké chyby se operátoři dopouštěli? Lidské :-). Jaká tedy byla rutina šifrování německými operátory. Otevřeli si knihu kódů a nastavili Enigmu na „denní šifrovací klíč“ (každý den byl jiný, nicméně byl stejný pro letectvo, námořnictvo atd.). Následně operátoři zvolili tři náhodné znaky, které zašifrovali a poslali svým protějškům. Ti je dešifrovali podle odpovídajícího „denního klíče“. Tyto tři náhodné znaky pak sloužily jako šifrovací klíč pro dané spojení. „Denní šifrovací klíč“ byl tak chráněn před kompromitací (odposlech měl sice velké množství, ale velmi krátkých zpráv a to bez kontextu). Potud by to tedy bylo bezpečné. Co se však často dělo? Operátoři samozřejmě byli líní, vymýšlet si pro každé spojení nové náhodné znaky a tak klapali po klávesnici v individuálním vzoru. Něco jako je zcela náhodná sekvence „qwerty“. Takže se sekvence opakovala a o náhodnosti po nějaké době nemohla být ani řeč. Kryptoanalýza pak umožňovala pracovat s konkrétním předpokladem a přispěla k prolomení Enigmy, která se na počátku 2. světové války zdála nezdolná.

Samozřejmě tato chyba není sama za zlomením kódu Enigmy, to v žádném případě. Zcela zásadní byla práce polských spojenců, vývoj počítacích strojů Bombe a Colossus, geniální mysl Alana Turinga a pravděpodobně práce mnoha bezejmenných kryptoanalytiků a matematiků Bletchley Parku. Nicméně jedná se o ukázku, že lidé svoji činností mohou způsobit trhliny v mnoha bezpečnostních systémech.

Nejslabším článkem je tedy člověk! Uživatel, který použije jednoduché heslo. Uživatel, který klikne na odkaz v emailu. Uživatel, který navštíví webovou stránku. Bohužel, byť se jedná o hrozbu největší, její eliminace je práce nejtěžší. Není snadné vytvořit v uživatelích bezpečnostní povědomí, není jednoduché změnit jejich chování. Na vojně jsme měli přirovnání: „stroj, který se za velkého řevu, uvádí do malého pohybu“. Uživatel by měl pochopit, proč se co dělá a měl by vědět, že hrozby jsou skutečně reálné. Aby se tak stalo, je nezbytné ukazovat uživatelům skutečné příklady, předvést co a jak se může stát a věřím, že pak je možné najít kompromis mezi bezpečnostními restrikcemi a mezi uživatelským komfortem.

Pokud nevíte, kde je největší nebezpečí, co byste měli udělat hned a co počká, jaký bezpečnostní systém je vhodný pro vás s ohledem na váš business a velikost, klidně se obraťte na AutoCont. Rádi vám poradíme a jak se říká, za zeptání nic nedáte :-). AutoCont ví jak.

Chcete více informací?