Bezpečnost v roce 2017: Bude zase hůř

Co bude? Co nás čeká v novém roce? Je to již téměř klišé, hovořit na začátku nového roku o tom, co nás čeká. A tak to zkusím i já, ale tentokrát trochu jinak :-).

Co nás tedy čeká v roce 2017? Více ransomware, kombinace útoků (DDoS se začíná používat jenom jako kouřová clona maskující hlavní útok), útoky na IoT (je smart mít smart televizi?), více manipulací i více útoků na identity. Zkrátka a dobře bude nedobře. Hrozeb a zranitelností bude zase o něco více. Tohle asi není bohužel nic nového, a tak jsem si položil otázku: „Proč tomu tak je?“ Kybernetický zločin je dnes business jako každý jiný a jako každý jiný business se i vyvíjí. To, co přináší peníze, přitahuje všechny zločince. Proč však kybernetický zločin tak raketově roste a nabírá na síle (kybernetický zločin je podle některých zdrojů spáchán každých 5 sekund, což je dvakrát častěji než jakýkoliv jiný zločin)? Asi proto, že rizika jsou nesrovnatelně menší.

Uvažujme: Nemusíme přijít do fyzického kontaktu s obětí. Pokud chcete někoho přepadnout na ulici, riskujete, že špatně odhadnete potenciální oběť a to se všemi důsledky. Co když je vaše oběť mistrem republiky v karate nebo má v kapse pistoli? Toho se jako kybernetický zločinec nemusíte bát. Nemusíte být svalovec, nemusíte mít zbraň. Nejste vystaven takovému stresu, vždyť to jenom zkusíte, jenom párkrát kliknete, a když to nevyjde, tak to nevyjde. Riziko dopadení nebo protiakce potenciální oběti je minimální.

Volba místa a času je stejná jako u „klasického“ zločince, nicméně jako kyberzločinec spustíte pár aplikací a pak můžete jít na kávu, do tělocvičny nebo nakupovat nebo si dokonce zajet na dovolenou. Vaše aktivita jede tak nějak sama a vy po návratu z dovolené jenom zkontrolujete výsledky a zinkasujete svůj lup. Můžete operovat skutečně globálně. Z tepla svého pokoje můžete líčit pasti na oběti v Americe nebo Asii. Nejste omezení nutností cestovat nebo se jinak dostat do blízkosti svého potenciálního cíle. Nemusíte přelézat plot nebo lámat nějaký zámek. Máte obrovské množství potenciálních obětí, je to skoro neomezené množství, protože internet má miliardy uživatelů. A jak prohlásil jeden zločinec: „Každý den se ráno probudí nějaký trouba, celý fígl je v tom, ho najít.“ A vy jako kyberzločinec můžete najednou nalíčit past na tisíce potenciálních obětí a tím zvyšujete svoji šanci uspět. Nemusíte být počítačový génius, abyste dokázali připravit efektivní útok. Můžete si pořídit předpřipravený software nebo nějaký úspěšný útok modifikovat a zopakovat. Vaše investice jsou minimální a potenciální zisk je obrovský.

Možná by se dalo ještě dále pokračovat. „Plusy“ kybernetického zločinu jasně převažují nad negativy. Mimochodem, jak často je nějaký kybernetický zločinec dopaden, usvědčen a odsouzen?
To jsou také důvody, proč situace může být jenom horší a horší. Rok 2017 tedy bude dalším rokem, kdy se na vás z veřejných sítí povalí útoky jeden za druhým a jejich zastavení bude vyžadovat vaše úsilí.

My jsme tady, abychom vám pomohli. Nenecháme vás v tom samotné a pomůžeme vám se bránit. Pokud by vás tedy zajímalo, co můžeme udělat pro vaši IT bezpečnost, kontaktujte AutoCont. Rádi vám odpovíme, rádi vám poradíme a jak se říká za zeptání, nic nedáte :-). AutoCont ví jak.
 

Chcete více informací?