Chraňte to nejcennější co máte se zálohovacím softwarem DELL

Firem, které se specializují výhradně na výrobu hardwaru či pouze na tvorbu softwaru je mnoho. Dell ale dělá obojí, je tedy logické, že jako jeho největší partner v ČR nabízíme k Dell infrastruktuře i zálohovací software Dell.

Výrobci serverů, storage a networkingu postupují různě. Pokud chtějí mít ucelenou nabídku včetně pokrytí zálohování dat, často sáhnou po nějakém specializovaném produktu, uzavřou s jeho výrobcem dohodu a pro komplexní nabídku pak takový produkt využívají. Někteří výrobci pak koupí celou firmu či část zaměřenou na zálohovací software, aby měli nabídku opravdu plně integrovanou. Jiní naopak své softwarové divize prodávají a věnují se pouze hardware.

DELL může stavět na kvalitních zkušenostech široké zákaznické báze, která využívala zálohovací software společnosti EMC. EMC totiž získal DELL před několika lety právě zmiňovaným nákupem. Společnost DELL dnes vyvíjí a nabízí dva balíky systémů pro zálohování dat. Na jedné straně jsou to historické produkty z dob EMC a na druhé DELL pracuje na kompletně vlastních systémech. Rádi bychom vám však představili, co lze aktuálně na poli zálohovacích systémů můžete očekávat, jak vypadají možnosti současné nabídky, a pokusíme se také o menší srovnání s konkurencí.

Dvě varianty, jak můžete zálohovat data s Dell software

Nabízí se dvě základní cesty, kterými je možné se vydat a začít využívat Dell technologie pro zálohování dat. První cestou je PowerProtect Data Manager a druhou Data Protection Suite. Největším rozdílem obou balíků je, že druhý zmiňovaný obsahuje licence software Networker. Jedná se o jeden z dlouhodobě velmi rozšířených produktů pro zálohování, který dokáže pokrýt velké množství zálohovacích úloh.

Networker podporuje obrovské množství operačních systémů, jenom velmi těžko budete hledat nějaký nepodporovaný. Od nejrůznějších Linuxů, až po nejnovější verze MS Windows Serveru, včetně clusteringu. Umí zálohovat jak fyzické servery, tak virtualizované prostředí. Obsahuje moduly pro nejrůznější databázové systémy, s vazbou do aplikací pro konzistentní zálohy. To, co ale softwaru Networker chybí, tedy systém zálohování typu Continuous Data Protection, je ale v rámci balíku Dell Protection Suite vyřešeno další komponentou. S ní lze potom vybrané virtuální servery replikovat s minimální hodnotou RPO a RTO tak, aby kromě dostatečné četnosti byly zálohy rychle k dispozici pro případnou obnovu nebo testování.

Konkureční výhoda přímé vazby software na hardware

V úvodu jsme zmínili, že DELL je výrobcem jak hardwaru, tak softwaru. V tom vidíme jednu z největších výhod balíku zálohovacího softwaru. Integrace nově vyvíjených softwarových i hardwarových komponent tak může být dotažena do detailu. Pokud je programátor backup softwaru v kontaktu s týmem vývojářů diskových polí (v tomto případě například PowerStore) a pokud má navíc i VMware tým "nablízko", můžeme si být jistí, že zálohovací proces dokáže využít vlastností a rozhraní diskového pole stejně, jako rozhraní VMware vSphere.

A pokud se k tomu ještě přidá integrace se zálohovacími deduplikačními jednotkami PowerProtect DD (dříve DataDomain), vznikne komplexní prostředí, které nepřenáší nadbytečná data. Navíc dokáže efektivně zálohovat data kritických aplikací a databází s množstvím variabilních nastavení vedoucích k optimálním počtům a stáří záloh. Všichni už přece víme, že jedna záloha denně je málo. Diskové pole DELL PowerStore kromě blokového podporuje i souborový přístup, u kterého se ještě více projeví integrace Data Protection Suite. Jednak s vytvářením snapshot snímků dat na poli, ale také možností přesouvat soubory přímo do deduplikační jednotky, díky podpoře Network Data Management Protokolu.

Komponenty Data Protection Suite pro ochranu proti kyberútokům

V posledních letech nabývá na důležitosti kromě kvalitní zálohy také ochrana dat před kompromitací, například ransomware útokem. Víme, že kvalitní záloha dat je věc nezbytná, málokdo už snad dnes nezálohuje. Ale k čemu taková záloha je, když už sama o sobě může obsahovat fragmenty ransomware útoku. Jejím obnovením se tak sice dostanete k nezašifrovaným datům, ale celý proces útoku tak pouze oddálíte a znovu si jej zopakujete. Mnohem lepší je zálohovaná data podrobovat kvalitní inspekci na obsah a jako použitelnou zálohu prohlásit teprve prověřená data, prostá fragmentů útoku i již zašifrovaných částí.

Jak ale na to? Úkol to není rozhodně jednoduchý, formy útoků se mění, jejich efektivita zlepšuje a obrana tak většinou bývá o krok pozadu. Mnoho firem na IT trhu se tvorbě konceptů záloh s ochranou proti ransomware útokům věnuje, DELL již více než pět let. A to vedlo k doplnění zálohovacího balíku o další komponenty přímo určené právě k ochraně zálohovaných dat. Jedním z nich je PowerProtect Cyber Recovery, který ve spojení s jednou nebo dvěma PowerProtect DD deduplikačními jednotkami vytvoří prostředí mnohem více odolnější proti útokům. 

Jak dané technologie efektivně nasadit pro vaše potřeby

Každý, kdo chce popisovanou komplexní ochranu dat nasadit, musí počítat s tím, že to není jako mávnutí kouzelným proutkem. Projekt kvalitní ochrany záloh rozhodně bude vícestupňový. Do jaké úrovně ochrany se dostanete, záleží na množství financí, uvolněných do projektu a také na času a schopnosti spolupráce s velmi kvalitní dodavatelskou firmou. Ale jde přece o ochranu podnikových dat, tedy toho nejcennějšího, co v IT máte. Nebo ne?

Rozsah této aktuality nemůže beze zbytku pokrýt všechny funkcionality, které DELL v obou zálohovacích balících nabízí. Pokusili jsme se vypíchnout ty nejdůležitější a popsat především koncepty použitelné při budování kvalitního systému zálohování včetně odolnosti proti ransomware útokům. Množství variací, jak zálohování navrhnout a dlouhodobě úspěšně provozovat je obrovské a závislé především na vašem konkrétním IT prostředí, na vašich potřebách a možnostech. Nejsnazší způsob, jak se vydat na často dlouhou cestu, je úvodní diskuse, stanovení cílů, revize stávajícího prostředí - první krůčky pro vaše dobré nebo alespoň lepší spaní.

Kontakt na AC specialisty a poptávka

Pokud vás informace k této oblasti naší nabídky zaujaly, máte specifické dotazy či zájem o upřesnění k vaší konkrétní situaci, kontaktujte AC specialisty Petra Kubíčka na e-mailu petr.kubicek@autocont.cz či Petra Krygela na e-mailu petr.krygel@autocont.cz.

S obchodní poptávkou se obraťte na svého AUTOCONT obchodníka. Pokud ještě nepatříte k našim zákazníkům, vyhledejte kontaktní údaje našeho nejbližšího regionálního centra. Jsme nablízku v každém kraji a rádi vám pomůžeme s jakoukoliv IT potřebou vaší organizace.

Chcete více informací?