Hyperkonvergovaná řešení všude, kam se podíváš. DELL VxRail přináší jasné výhody.

Hyperkonvergovaná infrastruktura se stává standardem budování spolehlivého IT prostředí s vysokou dostupností. Jednou z nejkvalitnějších technologií, kterou v oblasti používáme a máme s ní již hodně zkušeností je Dell VxRail.

HCI, co je HCI? "Muška jenom zlatá, která za večera kol tvé hlavy chvátá..." Tahle parafráze na jeden hodně starý film s Jaroslavem Marvanem nám pomůže vysvětlit, jak dlouhou dobu už v AUTOCONTu vidíme ideální řešení IT infrastruktury. Navrhujeme ji tak, aby pomáhala firmám nebo organizacím fungovat pokud možno bez výpadku. To je náš hlavní cíl. IT ifrastruktura se všemi vlastnostmi vysoké dostupnosti, která tuhle bezvýpadkovost má ve svém DNA jako základní funkci. A bez vysoké dostupnosti si naše návrhy prostě neumíme představit.

Pokud vám připadá, že mluvíme o vlastnostech enterprise prostředí, máte pravdu. Je to tak. Dnes se ale takové řešení dá nasadit i pro ty nejmenší IT potřeby, začínat můžeme na dvou serverech (nodech), které jsou vybavené vlastní (interní) diskovou kapacitou.

Už od dvou napřímo propojených serverů pak máte všechno, co potřebujete k tomu, aby vaše IT prostředí fungovalo bez výpadku i při poruše poloviny, v tomto případě jednoho serveru. No není to štěstí?

Je DELL VxRail hyperkonvergované řešení?

Otázka je návodná a odpověď zní - samořejmě ano, je. DELL VxRail je HCI. Jako ostatní řešení tohoto typu se skládá ze serverů (nodů) a v případě, že jejich počet je větší než dva, pak také ethernetových switchů. Pár kabelů na propojení mezi sebou, další na připojení do firemní LAN a je to. Nebo ještě něco chybí? Inu, stejně jako prakticky v každém dnešním moderním řešení nebo výrobku, nám chybí troška toho programového vybavení. Bez něj to bude jenom hromada plechů a křemíkových čipů.

Srdcem DELL VxRail je VMware vSAN, softwarově definovaná storage integrovaná přímo v kódu vSphere. To je, jak víte, dnes nejrozšířenější systém pro virtualizaci serverů a běží na něm miliony virtuálních serverů ve firmách po celém světě. Podobně rychle, jako se šířil VMware v minulosti, se v posledních letech velkou rychlostí navyšují počty uživatelů vSAN. Nemusí tak ke svým serverům připojovat žádné diskové pole, potřebnou kapacitu a výkonnost získají díky zmíněným interním diskům. A aby to nebylo málo, interní disky společně s vSAN se chovají, jako kdybyste ta klasická disková pole měli dokonce dvě se schopností poskytovat data i v okamžiku, kdy jedno z nich je z jakéhokoliv důvodu mimo provoz. Vysoká dostupnost je tedy u VxRailu na úrovni virtuálních serverů, diskového úložiště a vhodnou konfigurací ethernetových switchů i na vrstvě síťové. 

Zásadní vlastnosti VxRailu

To, co jsme si zatím popisovali, je dnes již klasika. HCI postavené na VMware vSphere a vSAN. My ale hovoříme o DELL VxRail. Jak se tedy tohle řešení liší od "obyčejných" vSAN Ready Nodů, jak je známe z nabídky všech výrobců serverů?

Tou nejzásadnější komponentou, která dělá VxRail tím, čím je, je VxRail Manager. Nástroj sloužící k instalaci a správě celého prostředí. Zjednodušuje oboje, instalace je přímočará, vedená průvodcem, správa pak přehledná, všechno z jednoho místa.  

Další důležitou komponentou je licence VMware Cloud Foundation, nástroj pro nejrůznější způsoby nasazení virtuálních serverů jak v prostředí privátního, tak hybridního cloudu, jejich přesouvání např. podle aktuální zátěže a výkonnosti prostředí včetně podpory kontejnerů.

Každý nod VxRailu je navíc vybaven licencemi Recovery Point a to je velká paráda, pokud potřebujete některé své virtuální servery nepřetržitě chránit vytvářením jejich replik mimo produkční prostředí, říká se tomu Continuous Data Protection (CDP).

Užitečné přínosy pro zákazníky

Zeptáme-li se správce IT infrastruktury na jeho největší traumata, na jaká během provozu často naráží, mnohdy odpoví, že to jsou pravidelné i nepravidelné aktualizace všech komponent systémů. Od aktualizace samotného VMware vSphere, přes vSAN až po ovladače síťových karet. To není vůbec jednoduchá věc. Kdy takovou aktualizaci provést? Co udělat nejdříve, co pak a co nechat až na závěr?

Výrobci hw i sw vydávají aktualizace nezávisle na sobě, v různém čase, různé kvalitě a jejich nasazování a udržování systémů Up to Date může být tedy skutečně hodně stresující. Ne tak u VxRailu. Výrobce tady připravuje a testuje celé balíčky aktualizací a teprve v okamžiku, kdy má ověřenou jejich funkčnost a někdy i neškodnost, je uvolní formou zásadních nebo běžných aktualizací k nasazení na nody VxRailu. VxRail Manager potom dokáže projít verze ovladačů zařízení a ostatních sw komponent a nachystat celkovou aktualizaci. Aktualizaci sám provede postupně na všech nodech bez zásahu administrátora. Odklidí si přitom viruální servery z aktualizovaného nodu na nod jiný, následně je vrátí zpátky a pokračuje s dalším nodem. VMware sám se snaží podobný systém nabídnout i vSAN uživatelům, možná znáte VMware LCM, VxRail je ale stále v aplikování aktualizací nejdále. 

V nedávné době došlo k integraci VxRailu do systému CloudIQ, což je cloudové prostředí využívající prvků strojového učení a umělé inteligence k analýze telemetrických dat ze všech po světě připojených VxRail systémů a nabízí jednak pohled na výkonové poměry systému, jednak dokáže odhalovat podezřelá chování a doporučovat jejich odstranění právě porovnáváním podobných systémů nebo známých disfunkcionalit.

Naše zkušenosti a reference

Instalace a administrace VMware vSphere patří v AUTOCONTU mezi základní znalosti našich specialistů. Díky dlouhodobě nasazovaným a provozovaným systémům u našich zákazníků máme tak obrovské množství zkušeností s přístupem ke znalostní databázi řešení. A v poslední době nám narůstá i množství technických znalostí vSANu, potažmo VxRailu, protože jak už víme, VxRail běží na vSphere s vSAN.

A máme mnoho a mnoho fungujících implementací VxRailu u nejrůznějších typů zákazníků. Od největšího českého distributora tištěných periodik, přes obrovský internetový a celosvětově působící obchod, nemocnice, ale i malá řešení na dvou serverech.

VxRail je pro nás jedna z technologií, kterou pro hyperkonvergovaná řešení nabízíme, ale pro nasazení v prostředí našich zákazníků zvažujeme vždy mezi prvními.

Kontakt na AC specialistu a poptávka

Pokud vás informace k této oblasti naší nabídky zaujaly, máte specifické dotazy či zájem o upřesnění k vaší konkrétní situaci, kontaktujte AC specialistu Petra Kubíčka na e-mailu petr.kubicek@autocont.cz.

S obchodní poptávkou se obraťte na svého AUTOCONT obchodníka. Pokud ještě nepatříte k našim zákazníkům, vyhledejte kontaktní údaje našeho nejbližšího regionálního centra. Jsme nablízku v každém kraji a rádi vám pomůžeme s jakoukoliv IT potřebou vaší organizace.

Chcete více informací?