Nové moderní úložiště DELL PowerStore 500. Tohle "bejby" v koutě určitě nebude.

DELL PowerStore jsou podniková úložiště postavená na NVMe technologiích. Letos do řady PowerStore přibyl "bejby" model s označením 500. AUTOCONT získal pro ČR první demo kus, v létě ho řádně otestoval a vyzkoušel i u zákazníků.

Co tohle "bejby" nabízí?

Maximálně 25 kusů NVMe disků v diskovém poli DELL PowerStore 500T, což platí pro dvouřadičový box. Zdá se vám to málo? I když lze použít média o velikosti až 15,36 TB? I když od výrobce dostanete zaručený redukční poměr (deduplikace a komprese dat) 4:1? I když se tak dostanete bezmála na 1,4 PB čisté kapacity, bez ztráty dat při výpadku až tří disků současně? Dle nás to opravdu není málo. A výkon? Bezmála 100.000 IOPs při velikosti bloků 8kB a poměru 70% čtení / 30% zápis. Tohle pole jen tak standardním provozem prostě nepřetížíte.

Řada PowerStore nabízí mnoho variant

Pojďme se podívat i na ostatní modely z řady DELL PowerStore, protože model 500T není samozřejmě jediným. Společné pro všechny modely je to, že jsou postavené na NVMe technologii, která dokáže využívat obrovský výkon PCIe sběrnice přímým připojením diskových jednotek. Pro takový výkon je třeba disponovat velkou vyrovnávací pamětí a tak se modely 500, 1000, 3000, 5000, 7000 a 9000 liší jednak typem a počtem procesorů v řadičích, a jednak právě velikostí cache - od 192 GB do 2560 GB na dvojici řadčů diskového pole. To není právě málo, co říkáte?

Kromě výkonu diskových operací je velká vyrovnávací paměť potřeba také na provádění deduplikačních úkonů, které jsou u PowerStoru in-line, dělají se tedy během procesu zapisování dat. Disková pole PowerStore provádějí i kompresi dat - na to mají speciální hardwarový obvod. Pokud se rozhodnete pro nákup některého modelu DELL PowerStore, pak vězte, že výrobce vám garantuje tzv.redukční poměr, tj. poměr mezi objemem uložitelných dat a skutečnou fyzickou kapacitou pole s využitím deduplikace a komprese 4:1. Pokud tedy nakoupíte pole s fyzickou čistou kapacitou 10 TB, pak na něj ve skutečnosti uložíte s velkou pravděpodobností 40 TB. 

Absolutně nejzajímavější nová vlastnost

Velikost vyrovnávací paměti je u řady PowerStore důležitá ještě z jednoho důvodu. Je třeba si uvědomit, že řadič diskového pole, to není nic jiného, než výkonný počítač nebo chcete-li server. Na tomto serveru běží za normálních okolností operační systém diskového pole, dnes v kontejnerech pro snadnou aktualizaci jednotlivých funkcí bez nutnosti restartu.

U PowerStore ale existuje kromě modelů T i provedení označované X, tedy např. PowerStore 1000 X. Na xkách neběží operační systém pole přímo, ale jako jeden z virtuálních serverů v prostředí VMware vSphere spuštěném jako základní systém v řadiči. Díky tomu můžete i další virtuální servery, extrémně náročné na diskové operace provozovat přímo na řadičích a tady už je jasné, že velká cache vám jich umožní provozovat větší množství. Databázový server tak získá neskutečně nízkou latenci při přístupu k datům, nebudete muset čekat, než se data "protlačí" přes všechny vrstvy hardware i software, jako když putují z diskového pole přes jeho řadiče do HBA serverů a pak jsou teprve přesunuta do paměti a procesorů. Prostě úžasná věc. Jedinou drobnou skvrnkou je to, že PowerStore 500 existuje pouze ve verzi T, tedy klasické.

Důraz na vysokou dostupnost a škálovatelnost

DELL PowerStore je navržený tak, aby oba řadiče fungovaly v pravém active-active modu. Doplněním o tzv. Metro nody postavíte active-active Metro Cluster přes 2 lokality (v každé 1 diskové pole a Metro nody).

DELL PowerStore lze také škálovat. Od modelu 1000 výše lze přidávat další diskové police, u všech modelů lze navýšit počet dvouřadičových polí až na čtyři a vytvořit tak lokální cluster spravovaný z jednoho managementu, který vám umožní dynamicky přesouvat diskové svazky podle zátěže mezi poli a to bez odstávky podobně jako funguje funkce DRS u VMware.

Další zajímavé funkcionality

Kromě využití NVMe technologie pro rychlé ukládání a čtení dát, velké vyrovnávací paměti a výkonných procesorů řadičů máme k dispozici ještě jednu funkcionalitu pro dosažení prozatím nedosažitelných parametrů. Vyrovnávací paměť lze totiž ještě dále nafouknout a to jak pro čtení, tak zápis osazením NVRAM modulů. Ty mají bezmála stejný výkon jako DIMM moduly a příznivější cenu, jsou vždy dva nebo čtyři podle modelu a konfigurované v RAID1.

SCM (Storage Class Memory) je výkonově stejnou technologií jako NVRAM, v tomto případě Intel Optane s kapacitami 375 nebo 750 GB na jeden modul, tyto moduly lze osadit do základního dvouřadičového boxu PowerStoru v maximálním počtu podporovaném příslušným modelem.

Vnitřní organizace diskové kapacity je velice moderní, dalo by se říci virtualizovaná, analogie RAID zde použitá se nazývá Dynamic RAID a vyznačuje se kromě možnosti přežít jeden nebo dva současně porouchané disky ve skupině také distribuovaným spare diskem. Ten zvýší schopnost přečkat poruchy disků až na tři současně.

Naše zkušenosti z testování demo produktu

V současné době jsou v České republice dvě demo zařízení PowerStore 500. Jedno z nich máme v AUTOCONTU a jako první ho od léta i pečlivě testujeme. Dnes můžeme na základě zkušeností říci, že produkt naplnil naše očekávání.

Vysoký výkon s nízkou latencí, snadná instalace a správa, kapacita dostatečná pro velkou část našich zákazníků. Velké množství kombinací pro připojení do IT infrastruktury, napojení na analytický portál se strojovým učením a umělou inteligencí CloudIQ. Prostě paráda.

Výhody jak je vidí náš specialista

DELL PowerStore je moderní podnikové úložiště pro vaše data. A to není jenom prohlášení, sami jsme si ověřili, že na něm dosahujeme slibovaných parametrů díky využití těch nejmodernějších technologií pro ukládání dat. Jsme tak chopni navrhovat klasickou IT infrastrukturu na výkonném, nízkolatenčním úložišti, které se bude dále rychle vyvíjet díky novému způsobu psaní operačního systému s využitím kontejnerů.

Pokud jste slyšeli nebo již z praxe znáte termín DevOps, právě na významném zrychlení cyklu od napsání nového kódu do jeho nasazení do produkce jsou nové metody programování založené.Operační systém úložiště tak dnes není nutné aktualizovat vždy a pouze celý najednou, ale dají se aktualizovat pouze jeho kontejnerizované části a to bez dříve nutných a často nebezpečných restartů celého úložiště.

Kontakt na AC specialistu a poptávka

Pokud vás informace k této oblasti naší nabídky zaujaly, máte specifické dotazy či zájem o upřesnění k vaší konkrétní situaci, kontaktujte AC specialistu Petra Kubíčka na e-mailu petr.kubicek@autocont.cz.

S obchodní poptávkou se obraťte na svého AUTOCONT obchodníka. Pokud ještě nepatříte k našim zákazníkům, vyhledejte kontaktní údaje našeho nejbližšího regionálního centra. Jsme nablízku v každém kraji a rádi vám pomůžeme s jakoukoliv IT potřebou vaší organizace.

Chcete více informací?