Od počítače na prkno

"Frontside nosegrind / Koper, Slovinsko / foto: Pavel Abrahám"

Zdeněk Repaň působí v AUTOCONTu 5 let, aktuálně na pozici Solution Architect. Na svém startu se spíše pohyboval u menších zákazníků, kterým se staral víceméně o celé IT – koncové stanice, síťové prvky, modemy, servery atd. Pak dostal možnost „Citrixího“ školení a nyní spolupracuje na velkých projektech, například pro Škodovku nebo Magistrát Hlavního města Prahy.

Na práci v AUTOCONTu má rád příležitosti, díky kterým se dostává k zajímavým úkolům, ke kterým by se v předešlém zaměstnání nedostal. Kromě toho mu vyhovuje flexibilní pracovní doba, která mu s nástupem hezkého počasí přijde vhod, protože Zdeňkovou zálibou není jen IT, ale také jízda na skateboardu. Tomuto koníčku se věnuje již od dětství a dříve vyhrával lokální, ale i větší soutěže. Sem tam nějakou soutěž objede i teď, jen namísto účastníka jako pořadatel nebo rozhodčí.

Když jsi nastupoval, věděl jsi přesně, co chceš dělat?
Věděl jsem, že chci dělat outsourcing, jelikož přijdu do firmy a jsem v roli specialisty. Většinou se dostaneme k zákazníkovi a jeho IT technikům, ale jsme to my, kdo práci organizuje a kdo jim říká, jak a co dělat. V posledním zaměstnání jsem byl přesně takovým "ajťákem údržbářem", který měl na všechny zajímavé věci externí firmy.

Jaký byl tvůj vývoj v AUTOCONTu?
Ze začátku jsem mimojiné reinstaloval počítače, ale postupně jsem od kolegů přebíral jejich nejmenší správy. Následně jsemprošel školením Citrix technologie, což je v podstatě virtualizace serverů a desktopů a jejich poskytování uživatelům. Tato technologie vyžaduje mít celkový přehled v IT, a proto je nutnost se neustále vzdělávat. Před nástupem do AUTOCONTu jsem o Citrixu paradoxně nevěděl vůbec nic a teď je to z 90 % mou náplní práce.

V jaké fázi businessu se setkáváš se zákazníkem? A jak často?
Se zákazníkem můžu procházet všemi fázemi životního cyklu. Někdy je navštěvuji už spolu s obchoďákem na samém počátku seznamování zákazníka s AUTOCONTem, jindy se jedná hlavně o implementování virtualizace serverů a následnou údržbu. Některé spolupráce jsou totiž dlouhodobé, třeba i 10 let.

Čas u zákazníka se ale zkracuje, protože lze skoro všechno vyřešit vzdáleně. Nicméně 2x týdně jezdím do Škodovky, jejíž prostředí je nesmírně zajímavé. Nejen svou velikostí, počty uživatelů a serverů, ale také mezinárodním přesahem a obecně prostředím, které v Česku není moc typické. Ale většina té práce, zhruba 60 % se dělá vzdáleně.

Také se teď angažujeme v projektech pro Magistrát hl. m. Prahy, kde jsme začínali u jedné městské části a postupně se přidávají další. V rámci korona krize jsme prostředí rozšiřovali o možnost vzdáleného přístupu až pro 2500 uživatelů, což byla veliká zkušenost. 

V čem si myslíš, že máme oproti konkurenci největší výhodu?
Tak rozhodně je AUTOCONT hodně známý a většina lidí alespoň tuší, o koho se jedná. Já sám jsem AUTOCONT znal ještě před tím, než jsem tady nastoupil a vlastně jsem se do AC chtěl dostat už delší dobu.

Co přesně tě nejvíce baví na práci v AUTOCONTu?
Ta rozmanitost. To, že se můžu dostat k zákazníkům s různým prostředím a to, že tady mám větší zodpovědnost, což sebou občas nese samozřejmě plusy i mínusy. Předtím jsem pracoval ve firmě o 20 lidech, takže osobně celý AUTOCONT jako rodinné prostředí sice nevnímám, určitě tak ale vnímám své oddělení.

Dovoluje ti tvá pracovní pozice si čas organizovat podle potřeby?
Ano, což mi opravdu vyhovuje, ačkoliv občas na home office pracuji i více, než 8 hodin. Ale zase je super, že když je venku hezky, můžu odejít po obědě a rozdělanou práci dodělat později večer.

A v tomto volném čase se věnuješ nějakému koníčku?
Ano, skateboardingu, který dělám už od 10 let. Na svém osobním „skejtovém vrcholu“ jsem byl v období mezi asi 15. a 18. rokem, kdy jsem objížděl různé soutěže a skoro každý den jsme s ostatními natáčeli triky na kameru. No a pak přišlo pár vážnějších úrazů, což člověka v posunu vpřed trochu pozastaví, takže teď už s kamarády soutěže spíš pořádám, nebo na ně jezdívám jako rozhodčí, a beru to víc rekreačně. V poslední době se soustředím spíš na technické triky a větší schody nebo gapy rozhodně neskáču.

Podařilo se ti někoho z oddělení nalákat na skateboarding?
No, nikoho takto nelákám, ono to přeci není jen tak jednoduché, protože už samotná jízda na skateboardu je docela komplikovaná (samozřejmě jak pro koho – někdo se postaví a jede :) ) a pokud se skejtu někdo nechce vyloženě dlouhodobě věnovat, tak tomu tolik úsilí dávat nebude. Proto AUTOCONTí závody zatím neplánuji. Chci se ve skateboardingu určit dále zlepšovat, ale už teď vím, že na profesionální úroveň, aby mě skateboarding mohl živit, se bohužel nedostanu.

A kdybys to zkusil s AUTOCONTem?
To by bylo hodně fajn, kdyby mi chodila výplata pouze za ten skateboarding. A stát se AUTOCONTÍM jezdcem, no uvidíme … :-)

Chcete více informací?