Business Central CZ - budoucnost čistě cloudová!

Microsoft uvolnil očekávané vydání plně onlinové české verze podnikového informačního systému Dynamics 365 Business Central.

Ačkoli již lze nějakou dobu informační systém Microsoft Dynamics 365 Business Central pronajímat jako službu (SaaS - Software as a Service), nikdy tomu tak nebylo v případě české lokalizované verze. Tu bylo možné dosud provozovat pouze formou on-premises řešení na vlastních serverech či serverech pronajatých v cloudu. Nyní ale, Microsoft vydává tuto čistě cloudovou verzi i pro Českou republiku.

A jaké to má přínosy pro zákazníky?

Tento způsob provozování informačního systému má několik zcela zásadních výhod. Jednou z nich je fakt, že zákazník nemusí vůbec řešit, kde systém provozovat. Uživatelé jej spouští přímo z webového prohlížeče, a tím odpadá nutnost instalace i aktualizace aplikace na klientských počítačích. Další velkou výhodou je, že uživatelé mohou přistupovat k aplikacím a datům z libovolného počítače nebo mobilního zařízení, připojeného k internetu a tedy nejen ze své kanceláře.
Stejně tak odpadá starost o instalaci systému na firemních serverech, jejich správu a neustálé aktualizace nebo řešení různých nenadálých problémů. Tím, že jsou data uložená v cloudu, při havárii počítače nebo zařízení uživatele, se neztratí.
Řada firem si také asi nemůže dovolit udržovat vysoce specializovaný tým pro zajištění bezpečnosti, kterým disponuje Microsoft. Široké možnosti škálovatelnosti umožňují v případě potřeby i jen dočasně navýšit výkon, např. při nasazování nějaké nové rozsáhlé funkcionality nebo intenzivního testování a následně se vrátit k původní konfiguraci pro běžný provoz.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti 

Zákazníci si mohou systém snadno vyzkoušet před tím, než jej začnou provozovat naostro. Ve výchozí podobě mají k dispozici 2 společnosti v databázi. Jednu s testovacími daty, na které si mohou postupně ověřit jednotlivé funkcionality nebo nasimulovat vybrané firemní procesy. Druhá společnost je přednastavena dle české legislativy a umožňuje zákazníkům předem a jednoduše, vše připravit pro ostrý provoz.  

Integrace v rámci ekosystému Microsoft 365 a Dynamics 365

Jednou z dalších výhod cloudové verze systému je hladká integrace s ostatními online službami Microsoftu, jako jsou Office 365, Power Apps, Power Automate, Power BI nebo integrace s aplikací Dynamics 365 Sales pro správu zákaznických vztahů.

Taktéž možnost využívání služeb Azure Services přináší nebývalé možnosti využití prvků umělé inteligence (AI) jako je, strojové učení (ML) k sofistikovanému prognózování prodeje, stavu zásob nebo platební morálky zákazníků, kognitivních služeb rozpoznávání obrazu, díky čemu lze automatizovat např. evidenci fyzických parametrů zboží.   

V online verzi lze snadno využít předpřipravené sady analytických výstupů Power BI od Microsoftu, které zahrnují oblast financí, prodeje a marketingu. Samozřejmě lze i vytvářet další manažerské analýzy a reporty vycházející z dat Dynamics 365 Business Central.  

Microsoft AppSource

Pokud v systému chybí nějaká funkčnost, lze se poohlédnout v obchodě Microsoftu a udělat nějaké ty nákupy. K dispozici jsou jak rozšíření od Microsoftu, tak současně i od řady partnerů. Může jít o menší funkcionality, ale i o komplexnější oborová řešení. Rozšíření lze obvykle zdarma vyzkoušet a poté v případě zájmu zakoupit.  

V čem vám pomohou partneři?

Přestože si zákazníci mohou systém teoreticky sami naimplementovat a spravovat, určitě se vyplatí si vzít na pomoc zkušeného partnera. Máme zkušenosti z desítek implementací a známe rozsáhlé možnosti nastavení systému i jeho funkcionality. S naší pomocí je pak implementace mnohem snadnější a rychlejší.
V případě zájmu nás kontaktujte, rádi vám poradíme a pomůžeme.
 
Chcete více informací?