Kalendář kyberzločince

Podobně jako mají obchody svoje sezóny a špičky, obdobně tomu je i u kyberzločinců. Pravidelně s příchodem předvánočním se začne phishing aktivita směrovat na vánoční nabídky a začnou se objevovat podvrhy skvělých nabídek.

Pěkná data jsou k dispozici z USA, kdy pravidelně s daňovými uzávěrkami jsou podvrhovány falešné daňové formuláře, konzultace a stránky. Následně přichází Den díkůvzdání a s ním související Black Friday (ne ten, který je u Alzy téměř každý týden), ale opravdu masívní výprodejová akce, která je jednou za rok, a tak jsou mailboxy zaplaveny falešnými nabídkami na skvělou koupi. A pak už máme výše zmíněné Vánoce …

Samozřejmě, kalendář je doplňován mimořádnými událostmi, které představují mimořádnou příležitost. Některé teda nejsou až tak mimořádné, ale nejsou výroční, jako byly např. prezidentské volby v USA. Předvolební kampaň a jejich průběh a následné období, kdy lidé pátrali po informacích, byly doslova žněmi pro podvodníky. Letos na jaře se nám k tomu přidal Covid, kdy lidé opět hledali informace, statistiky a rady a bylo celkem snadné je manipulovat na různé podvrhy. 

Teď nám začíná startovat očkovací akce a co myslíte, že se začíná objevovat?

Podle očekávání se objevují první phishing emaily zneužívající plánovanou vakcinaci proti COVID19, nenechejte se nachytat. První falešné emaily a podvrhy se již objevily v zemích, kde vakcinace již byla zahájena, nebo její zahájení je jíž naplánováno. Není důvod se domnívat, že v okamžiku, kdy vakcína bude k dispozici i u nás, že se podvrhy neobjeví i v české jazykové verzi.

Buďte proto opatrní a ostražití a než něco otevřete nebo kliknete na nějakým link, věnujte pár sekund úvaze, proč zrovna vám posílá neznámý člověk/organizace email, proč je to tak „strašně“ urgentní, kam vlastně odkaz (link) vede atd. Těch pár sekund Vám může ušetřit pár hodin nebo i dní starostí.

Veselý příběh na závěr

O útoku s kódem Stuxnet na iránské jaderné zařízení v Natanzu se toho relativně ví dost. Málo se však ví o dalším útoku, pravděpodobně společné úsilí tajných služeb USA a Izraele, kdy v roce 2010 napadli i další jaderná zařízení. Jestli to byla součást operace s červem Stuxnet není známo, ale při útoku se povedlo proniknout do informačního systému jaderné elektrárny, zcizit data o jaderném vývoji a výzkumu a následně spustit v interním evakuačním rozhlasovém systému skladbu AC/DC Thunderstruck. V náhodných intervalech měla skladba po několik hodin dunět v budovách elektrárny.

AUTOCONT ví jak!

Pokud nevíte, kde je největší nebezpečí, co byste měli udělat hned a co počká, jaký bezpečnostní systém je vhodný pro vás s ohledem na váš business a velikost, klidně se obraťte na AUTOCONT. Rádi Vám poradíme a jak se říká za zeptání, nic nedáte :-), AUTOCONT ví jak.

Chcete více informací?