Chmury jsou již pryč. Stačí se jen dobře ptát.
Pokud se domníváte, že budete číst o boji s předsudky a obavami, tak určitým způsobem máte pravdu. Jelikož pro spoustu IT manažerů byl cloud computing do nedávna chmurou, která je strašila a budila ze spaní.
Představa, že firma již nebude sama provozovat vlastní IT infrastrukturu a že data budou „kdesi“ v cloudu, byla pro mnoho z nich skličující.
Naštěstí se zdá, že tato doba je pryč. Cloud již není tím "buzzwordem", kterým byl před několika lety. Dnešní trend je jasný – firmy se soustřeďují na své klíčové kompetence, což u naprosté většiny z nich není provoz IT infrastruktury. Informační technologie ale přitom ve všech firmách hrají stále důležitější roli, neboť jsou cestou k vyšší efektivitě a konkurenceschopnosti.
S tím se ale mění i role IT manažera respektive CIO. Místo někoho, kdo se stará primárně o provoz IT infrastruktury a je z pohledu finančního ředitele jen nákladovým centrem, je moderní CIO v organizaci skutečným partnerem byznysu a pomáhá firmě uspět lepším využitím možností, které dnešní informační technologie nabízí. A cloud dává takto uvažujícímu IT manažerovi do ruky řadu nástrojů, které mu v tom pomohou. Místo složitého plánování investic na nákup infrastruktury je nyní možné si pouze pronajmout ty zdroje, které firma skutečně potřebuje. A principem fungování cloudu je flexibilita - navyšování nebo naopak snižování zdrojů s tím, jak se nároky mění v čase.
Zajištění vysoké dostupnosti a spolehlivého chodu IT je náročné, a to jak z pohledu plánování, implementace, tak i provozu. Cloud reálně odebírá z interní IT organizace část tohoto břímě. Pro cloud poskytovatele je provoz vysoce dostupné infrastruktury hlavní kompetencí a její spolehlivé fungování je pro něj kritické, protože svým zákazníkům garantuje patřičnou úroveň služeb (SLA) a při jejich neplnění platí sankce. Takové garance interní IT, firmě nenabídne.
Moderní IT manažer se tedy již cloudu neobává a neptá se, zda cloud ano či ne. Ale začíná se ptát jak. Jak cloud nejlépe využít, aby vyhovoval potřebám firmy? Na jakého poskytovatele se spolehnout a který bude tím správným, spolehlivým a flexibilním partnerem? Jaké garance a služby je poskytovatel schopen nabídnout?
A to nejen garance pouhé dostupnosti cloud infrastruktury, ale i garance jejího spolehlivého fungování v dlouhodobém horizontu, s jasně definovanými výkonnostními SLA parametry. A samozřejmě se ptá i na zabezpečení dat. Profesionální poskytovatel musí nabízet například plné šifrování virtuálních serverů, se správou klíčů umístěnou v lokalitě zákazníka tak, aby byla zajištěna maximální bezpečnost dat.
A zde se jasně rýsují rozdíly mezi jednotlivými poskytovateli cloud služeb. Nemějte tedy chmury, ale ptejte se a správně si vyberte.