Hlavní faktory pro výběr cloudového řešení

Přechod do cloudu či změna poskytovatele současného cloudového řešení je pro firmy významným krokem, který dlouho zvažují. V rozhodování hraje roli cena, reputace poskytovatele, reference, ale i technické specifikace řešení.

Nejdůležitějšími technickými faktory pro výběr cloudového řešení pro firmy jsou bezpečnost (jak fyzická, tak přístup k datům), flexibilita a dostupnost.

Bezpečnost

Jako jeden z nejčastějších důvodů, proč firmy doposud nevyužívají cloud ve větší míře, je bezpečnost. Většinou mají největší obavy firmy, které pracují s citlivými daty, jako právnické, zdravotní nebo finanční společnosti. Pokud však taková společnost neprovozuje vlastní datové centrum s nejvyšším standardem zabezpečení, je pocit bezpečí z fyzické kontroly nad daty jen iluzorní chimérou. Z přímého srovnání totiž cloudové řešení vychází jako mnohem bezpečnější.

Data klientů AC cloudu jsou uložena v nejmodernějších profesionálních datových centrech v České republice. Tato datové centra jsou kategorie Tier 3, což je nejvyšší dosažitelná úroveň certifikace datových center v ČR. Budovy datových center jsou velmi přísně střeženy a chráněny komplexním kamerovým systémem. Datová centra disponují modeními chladícími systémy, nejmodernějšími požárními a zhášecími systémy. Do areálu se dostanou pouze odpovědné osoby. Všechny komponenty včetně chlazení mají vícenásobné napájení a celá datová centra disponují záložními dieslovými generátory pro případ výpadku elektrického proudu. Fyzické odcizení dat je prakticky nemožné. Jakákoli nehoda je rozhodně méně pravděpodobná než v případech, kdy firmy data drží ve vlastních serverovnách.

Každá firma, která bere v úvahu bezpečnost, by si tak měla odpovědět na otázku, co by se stalo, pokud by se někdo vloupal do její serverovny a úložiště jednoduše odnesl nebo zničil. Podle výzkumů je drtivá většina případů krádeže firemních dat spáchána samotnými zaměstnanci firmy, kteří mají do systémů oprávněný přístup. A co by se stalo, pokud by budovu s daty někdo vyhodil do povětří při teroristickém útoku. Nebo, co kdyby ji zachvátil požár. Všechny tyto scénáře jsou jen málo reálné, ale jsou stále pravděpodobnější, než se něco stane s daty uloženými a zálohovanými v bezpečí profesionálního datového centra.

Kdyby se však s daty přeci jen cokoli stalo, poskytovatel AC cloudu je pojištěný proti poškození a ztrátě dat až do výše 100 milionů korun. Opět si odpovězte na otázku, na jakou částku je proti ztrátě dat pojištěna vaše firma? Garanci v podobě pojistky totiž zákazník získá jako automatickou součást smluvního vztahu. I to je výhoda cloudových řešení.

Zabezpečení dat šifrováním

Představte si následující scénář. Lupič s vizáží Jamese Bonda v černé kombinéze překoná veškeré bezpečnostní opatření datového centra a vítězoslavně si kopíruje data z konkrétního serveru na elegantní USB. Anebo jiný scénář. Geek se silnými dioptrickými brýlemi něco zběsile ťuká do klávesnice, postupně překonává všechny firewally, až se s typickým samolibým úsměvem konečně dostává k drahocenným datům. Pokud využíváte řešení ACcloud, ani jeden z těchto „hrdinů“ proti vám nemá šanci. Veškerá data v cloudu totiž mohou být jednoduše, ale velmi sofistikovaně šifrována.

Hacker ani lupič odcizená data zkrátka nedokáže přečíst. Zákazník, využívající služby ACcloudu, může využít unikátní řešení společnosti Thales. Data umístěná v AC cloudu mohou být automaticky zašifrována. Ke čtení dat pak zákazník musí použít šifrovací klíč, který zajistí přečtení dat. Samotný manažer klíčů může být nainstalován na externím serveru v lokalitě klienta pod jeho plnou kontrolou. Díky tomuto uspořádání je odcizení a přečtení dat někým z vnějšku firmy prakticky nemožné. AC cloud také jako jediný poskytovatel cloudových řešení v Česku využívá bezpečnostní  technologie od společnosti Intel tzv. Intel Trusted Execution Technology.

Data ve virtuálním privátním datovém centru jsou díky fyzickému zabezpečení a případně šifrování ve větším bezpečí než na interních serverech. Platíte pouze za kapacitu, kterou opravdu využíváte. K datům se dostanete odkudkoli a kdykoli. V případě řešení v AC cloudu je garantovaná dostupnost systému 99,999 %. Pro přechod na cloudové řešení firma nepotřebuje žádnou dodatečnou infrastrukturu. Poskytujeme také poradenství, díky kterému navrhneme optimální řešení a snaží se maximálně přizpůsobit individuálním požadavkům klienta. Samozřejmostí je nepřetržitě dostupná lokální podpora i komunikace v češtině.

Dostupnost

Dostupnost dat i softwaru je klíčovou vlastností cloudových systémů. Firemní data uložená ve virtuálních datových centrech jsou dostupná kdykoli a odkudkoli.Odkudkoli znamená, že se dá pracovat s daty i softwarem všude, kde je kvalitní připojení k internetu. U některých aplikací stačí pouze prohlížeč. Pracovní úkoly tak jde vyřídit například z křesla vaší oblíbené kavárny, pokud nepotřebujete robustní připojení na extrémně náročné datové toky.

Kdykoli znamená, že se firma, která zvolí řešení AC cloudu, může spolehnout na to, že bude mít svá data k dispozici opravdu neustále. Pokud si vyberete produkt „Virtuální privátní datové centrum“, je základní garantovaná dostupnost systému 99,999 %. To znamená, že výpadek systému by nikdy neměl přesáhnout 30 vteřin v každém kalendářním měsíci.

Podstatná ovšem není jen kvantitativní dostupnost, ale i dostupnost kvalitativní. Jinými slovy, nejde jen o to, kdy máte přístup datům, ale také o to, jaká je odezva. U klasických clou-dových řešeních se stává, že aplikace musí v určitých případech na výpočetní zdroje čekat. Nápor požadavků od dalších klientů je totiž tak velký, že si vzájemně snižují výkon a kapacitu využívaných sdílených zdrojů. Řešení AC cloud je unikátní v tom, že garantuje každému klientovi zvlášť minimálně takový výkon výpočetních zdrojů, jaký si objednal. Nesplnění této garance pak znamená sankce pro poskytovatele.

Každý zákazník má navíc v uživatelské aplikaci Virtix k dispozici sestavu s měsíčním vyhodnocením dostupnosti jednotlivých virtuálních serverů. Aplikace poskytuje údaje z průběžného měření. Hodnoty jsou zobrazeny v měsíčních grafech a shrnuty v tabulce.

Flexibilita

Využívání řešení AC cloud poskytuje zákazníkům flexibilitu. Zaměstnanci můžou díky dostupnosti pracovat odkudkoli. To znamená flexibilitu geografickou. Dalším druhem flexibility je flexibilita finanční. Při využití cloudu firma platí jen za výpočetní výkon a datový prostor, který opravdu vyčerpá. Navíc zpětně za uplynulé období. Firma, která investuje do vlastního zařízení, si kupuje s přístroji de facto i fixní náklady v podobě odpisů a správy serverů. Když se firmě přestává dařit, náklady zůstávají, když rychle roste, musí opět pracně investovat do dalších zařízení. Firemní datové centrum má tudíž i významné oportunitní náklady.

Mnoho firem, jejichž byznys je založený na práci s informacemi, potřebuje především datovou flexibilitu. V některých obdobích může potřeba virtuální datové kapacity náhle vzrůst, jindy strmě klesne. V řešení AC cloudu není změna kapacity žádný problém. Pokud potřeba náhle vzroste, datová kapacita může být příslušně navýšena. Snížení kapacity je otázka minut.

Posledním druhem flexibility je flexibilita dodavatelská. Pokud by měl klient pocit, že nedostává za své peníze adekvátní služby nebo je jinde dodavatel kvalitnější, může poskytovatele cloudu vyměnit. I takový scénář je v případě AC cloudu možný a zákazník se tudíž necítí uzamčený v kleci. Nakládání s daty je složitá záležitost a domluvit se na detailech s globálními korporacemi, které cloudová řešení také nabízí, je většinou problematické. Místo komunikace s centrálou kdesi v Londýně, stačí v případě AC cloudu zvednout telefon nebo se dohodnout na osobní schůzce. I to je jedním z velkých benefitů dodavatelské flexibility.

Chcete více informací?