Nositelná elektronika zaplavuje podniky – máme se bát?

Nositelná elektronika obsadí do dvou let podnikovou sféru a získá významný podíl v počtu instalovaných zařízení, u některých organizací to může být i podíl převažující. To tvrdí světoví analytici. V mnoha případech nahradí mobilní telefony, docházkové a identifikační systémy. Podle IDC už v některých organizacích chystají v průběhu roku přímo nahradit klasické komunikační prostředky chytrými hodinkami. Podle Gartnera se předpovídá, že v roce 2018 budou dva milióny firemních pracovníků dokonce povinně nosit elektroniku detekující jejich zdraví a kondici. Otevírají se úplně nové otázky, týkající se ochrany soukromí, etické i psychologické. Budeme nuceni podávat úřadům nebo jiným subjektům informace o tom, v jaké kondici jsme, kde a jak se pohybujeme nejen v práci, ale i ve svém volném čase?

Takové úvahy si ale nechejme na jindy. Dnes se ptejme – jak se budou takové doplňky využívat k plnění pracovních úkolů a jak to ovlivní IT v organizaci?

Většina chytrých doplňků se dnes v organizacích vyskytuje neřízeně, v jakémsi režimu „WYOD“ – Wear Your Own Device (oblékni si, co máš) s minimální návazností na pracovní úkoly, snad jen krom volání a čtení elektronické pošty. Pojem WYOD je odvozený od zkratky „BYOD“ (přines si, co máš), která se týká mobilních zařízení obecně. Velmi rychle ale nastane doba, kdy budou pracovníci nosit elektroniku povinně. Jako součást pracovního oděvu nebo ochranných pomůcek, jako jsou brýle, helmy, rukavice. Nositelnosti zasáhnou do dříve obvyklých pracovních postupů. Taková věc bude pracovníkovi přidělena a bude ve vlastnictví organizace. Například už dnes existuje aplikace ShiftExpert pro Samsung Gear, která sleduje příchod a odchod pracovníků ve směnném provozu, zaznamenává docházku – a tím také dochvilnost a přítomnost dotyčné osoby na svém pracovišti. Výbava nositelnostmi bude výzvou pro manažery všech stupňů a všech firemních útvarů – od výroby přes ekonomiku a obchod až po HR a IT. Nutnost doplňky nosit vyvolá nutnost „institucionalizovat“ režim WYOD tak, aby podléhal organizačním standardům platným pro veškerá IT zařízení. A co když nějakou nositelnost přinese s sebou návštěva, zákazník nebo obchodní partner? Bude nutné myslet i na tyto případy. Velmi aktuálně tam, kde se budeme chtít, aby nám zákazníci platili přes NFC platby nebo třeba přes Apple Pay.

Nositelnosti a virtuální realita

Wearables (nositelnosti) and augmented/virtual reality (augmentovaná a virtuální realita) nepochybně a pozitivně ovlivní produktivitu práce už brzy. Nositelná elektronika zjednoduší a zrychlí komunikaci mezi pracovníky a stroji a mezi pracovníky navzájem. Mohou být nejen hodinky, později náramky, rukavice, doplňky integrované do oděvů, které dovolí bezpečněji a rychleji reagovat personálu na jakékoliv situace. Už v průběhu dvou tří let by se měly takové projekty od pilotních instalací dostat do fáze plošné realizace.

Důležitá IT příprava

Ať už půjde o zařízení vlastní nebo firemní, bude nutné, aby se IT na ně co nejdříve připravilo. Také proto, že počet různých aplikací pro nositelnosti bude expandovat velmi rychle. Čím více funkcí a čím více přístupu k firemním zdrojům taková nositelnost bude mít, tím více to bude muset zajímat také IT provoz. Firemní IT bude muset mít kontrolu na tím, které aplikace na nositelnosti poběží. Podle Forrestera velký podíl jeho respondenti v posledním průzkumu uvádí, že v průběhu jednoho roku budou považovat integraci nositelných zařízení do jejich IT za klíčovou a dokonce kritickou.

Pozor na únik citlivých informací!

Každé nositelné zařízení je napadnutelné a je lákavým zdrojem úniku citlivých informací o svém nositeli i o jeho pracovní činnosti. Pro uživatele je vhodné připomenout dodržování základních bezpečnostních principů: Nenechávejte svá nositelná zařízení bez dozoru a neuzamčená. Používejte nejvyšší možnou ochranu přihlašovacích údajů a vícefaktorovou autentizaci. Nepoužívejte stejná hesla např. do hodinek a do telefonu. Vždy zamykejte obrazovku (hodinek). Vypínejte bluetooth, když ho nebudete potřebovat. Buďte obezřetní: přes USB si někdo velmi rychle může stáhnout vaše data, například vám „vysaje“ obsah zařízení ve veřejné dobíjecí stanici, která může být k tomu účelu zneužitá i bez vědomí svého provozovatele. Jednoduše shrnuto: Důvěřujte, ale prověřujte.

Co byste měli vědět ...

Pro administrátory firemních zařízení jsou důležité následující body:
1. Nepovolte zařízení sbírat data více, než je nutné.
GPS logy mohou prozradit konkurenci aktivitu vašich lidí, ve kterých místech a u kterého zákazníka na jednání byli, mohou také prozradit mnoho na svého konkrétního nositele, kde a kdy se pohybuje cestou z/do práce nebo ve kterých objektech. A také to, kterého lékaře, obchod, restauraci nebo sportovní klub navštěvuje a který bankomat používá nejčastěji. Taková data mohou být zneužita pro stalking a vydírání všeho druhu. I k průmyslové špionáži.
2. Při výběru nositelného zařízení nevybírejte podle vzhledu, ale podle funkcí a zabezpečení.
Všimněte si, že už 9 z 10 vedoucích značek v segmentu smartphonů uvedly na trh i nějakou nositelnost. Vyberte si tedy spolehlivého vendora s důrazem na zabezpečení. Korporace Fortinet říká, že až 70 % respondentů bylo “velmi” až “extrémně” překvapeno tím, jak byla jejich osobní data z nositelností zkompromitována.
3. Využívejte “kontejnerizace” a “sandboxingu” aplikací.
Ve sdílení dat různými aplikacemi mezi sebou a také jednotlivými uživateli mezi sebou může ležet bezpečnostní hrozba. V takových případech, kdy je sdílení lehce možné, nemáte kontrolu nad tím, kam se data replikují, zvláště, když uživatelé mohou použít k přístupu k firemním datům neautorizovaná zařízení. Podniková data uchovávejte v zabezpečeném kontejneru, ke kterému se dostane pouze autorizovaně připárované zařízení a tok dat bude pod kontrolou. Firemní politikou si můžete vynutit, že na chytrých hodinkách se zobrazí pouze hlavička zprávy, nikoliv její obsah a nebude možné zobrazovat přílohy ani dokumenty z kancelářských aplikací. Můžete na dálku vypnout NFC a GPS a prodloužit výdrž baterie. Ideální je striktně oddělit pracovní obsah od firemního do vyhrazeného “kontejneru” v mobilním zařízení.

Imperativum?

Hlavním imperativem je jediné: Aplikujte firemní politiky přes systémy EMM a MDM i na nositelná zařízení! Majoritní MDM systémy podporují nositelnou elektroniku už dnes. Vzdálené mazání obsahu a další funkce jsou u nositelností nutnou funkcí. Příkladem v tomto segmentu může být Samsung. Jeho vlastní EMM řešení podporuje i hodinky Gear. Část Samsung Group, známá jako SDS, se věnuje vlastnímu security řešení pro operační systém Tizen, běžící na hodinkách Samsung Gear. Řešení s Gear může být prototypem pro různé skupiny pracovníků, jako jsou stewardi a průvodčí, pracovníci a hlídači nákupních zábavních center a všech veřejných míst. SDS EMM je doplňkem součástí kontejnerizované platformy KNOX a lze ji provozovat jako jeho cloudovou nebo on-premise verzi. Více podrobností ke všem zmíněným technologiím vám rádi poskytneme.