AC FORUM
Je online prostor určený pro stávající či potenciální zákazníky AutoContu, kteří mají zájem o AC novinky, chtějí čerpat informace z AC blogů či přispívat do diskusí. Mohou zde získat informace z konferencí, prezentací a dalších neveřejných dokumentů.

AC
FORUM

Je online prostor určený pro stávající či potenciální zákazníky AUTOCONTu, kteří mají zájem o AC novinky, chtějí čerpat informace z AC blogů či přispívat do diskusí. Mohou zde získat informace z konferencí, prezentací a dalších neveřejných dokumentů.

×
Blog teaser image

Peloponéská válka

Je to už dávno co mezi Spartou a Aténami zuřila válka. Je to už skoro 2 500 let. Slyšte příběh o zcizené identitě a dopadech jaké tato krádež měla.

Před téměř 2 500 lety vedly spolu Sparta a Atény, dva řecké městské státy, krvavou válku o vliv nad tehdejším světem. Od roku 415 před naším letopočtem obléhala aténská vojska město Syrakusy, klíčového to spojence Sparty. Vojska Atéňanů vedl zkušený generál Démosthenes, který velel 5 000 zkušených válečníků. Obléhání se vleklo a Syrakusy odolávaly a tak se v roce 413 před naším letopočtem rozhodl aténský vojevůdce ovládnout odvážným nočním útokem strategické Epipolské výšiny. Protože noční boj provázejí zmatky a nebylo pořádně poznat kdo je kdo, měli Atéňané stanovené heslo, kterým na sebe volali, aby se v noční vřavě rozpoznali. Toho si však záhy všimli vojáci Syrakusy a začali uvedené heslo také používat a to tak, aby lákali aténské vojáky a oddíly do léček, v nichž je decimovali. Útok byl posledním pokusem Atéňanů rozhodnout bitvu a byl zmařen. Na další útok už neměla vojska Atéňanů dost sil. Ztratili bitvu a posléze i celou válku. Kdo ví, jak by se historie Atén vyvíjela, nebýt nočního zmatku na Epipolských výšinách.
Co se stalo? Syrakusané se vydávali za Atéňany a tím získali výhodu. Poznáte ve své síti a ve svém systému, kdo je kdo? Víte, který účet má mít jaká oprávnění a kam může přistupovat? Nejsou ve vašem systému nějací Syrakusané, anebo dokonce trojské koně? Ono i u Tróji se zdálo, že útočník odešel (odtáhnul), ale ve skutečnosti, ve skrytu, zůstal. Víte, kdo může používat, jaký účet? Oni Syrakusané a Atéňané se mohli rozlišovat alespoň podle vlajek, ale elektronická identita je taková nějaká neurčitá J Nikdy pořádně nevíme, kdo to je a co to je.
A co vlastně určovalo identitu vojáků v noční tmě? Heslo – slovo. Řetězec znaků, který nakonec rozhodoval u mnoha z nich o jejich životě a smrti. A co určuje identitu vašich uživatelů? Heslo. Řetězec znaků, který pokud jste opatrní, je dlouhý 12 míst. Je to pár znaků, které zajišťují tajemství vaší organizace, pár znaků, které stojí mezi útočníkem a vašimi daty. Jak s těmito znaky nakládáte? Jak je chráníte? Problematika hesel je stará možná jako IT samo a stále narážíme na fakt, že naše identity jsou chráněny sekvencí, která je napsána na každé klávesnici „12345“ nebo „Qwert“.
Ano, není to jednoduché zajistit si přehled v „džungli“ korporátních systémů a jejich propojení. Zajistit každému uživateli přístup k datům, a to jen a přesně podle pravidla „need to know“, to jest jen a pouze tolik, kolik potřebuje pro svoji práci. Systémů přibývá, jsou propojené, uživatelé přicházejí, migrují a odcházejí a vy musíte celý ten „hodinový strojek“ držet v chodu.
Dnes nemusí ztráta identity znamenat prohranou válku, ale může mít stejně hrůzný dopad. Ztratíte identitu, ztratíte soukromí, můžete přijít o peníze. V rozměru organizace to pak jsou škody, které mohou znamenat téměř likvidaci organizace, a to bez ohledu na její velikost.
Je tady ale pomocník. Pomocník, který se jmenuje IdM, Identity management nebo lépe česky správa identit. Pomocník, který zajistí synchronizaci elektronických identit mezi jednotlivými systémy, který z vašich systémů odstraní účty uživatelů, kteří u vás již nepracují anebo je naopak zařadí do správné skupiny, pokud se v organizaci přesunuli na jinou pozici. Hesla můžete nahradit certifikáty, které budou prokazovat identitu a které není tak snadné zneužít. Možnosti, jak chránit naše identity nebo si v nich alespoň udělat pořádek, tady jsou. Pokud nevíte kde a jak, neváhejte se obrátit na AutoCont, rádi vám poradíme.
 

Související články

Blog teaser image

Jste si jisti zabezpečenými systémy nebo skočíte do sopky?


Tentokrát jenom malá glosa. Asi už pomalu zapomínáme na středoškolskou látku, kdy jsme probírali základy filosofie. Říká vám něco jméno Empedoklés z Akragantu?

více

Article teaser image

Nové číslo magazínu ELITA je na světě


Čtení se zajímavým obsahem

více

Blog teaser image

Nástěnka ovcí


Už jste slyšeli o „nástěnce ovcí“ neboli Wall of Sheep? Ne? Možná by vás to mohlo také zajímat.

více

Komentáře

03.04.2017 11:40:27sefmpqb

ggmquoTpEazMDeY

hNUjK1 <a href="http://eclbaqnjzvyu.com/">eclbaqnjzvyu</a>, [url=http://yqxzzaiqtixx.com/]yqxzzaiqtixx[/url], [link=http://pdhyahsarnhg.com/]pdhyahsarnhg[/link], http://qvjdoszxvnww.com/

Související články

Blog teaser image

Jste si jisti zabezpečenými systémy nebo skočíte do sopky?


Tentokrát jenom malá glosa. Asi už pomalu zapomínáme na středoškolskou látku, kdy jsme probírali základy filosofie. Říká vám něco jméno Empedoklés z Akragantu?

více

Article teaser image

Nové číslo magazínu ELITA je na světě


Čtení se zajímavým obsahem

více

Blog teaser image

Nástěnka ovcí


Už jste slyšeli o „nástěnce ovcí“ neboli Wall of Sheep? Ne? Možná by vás to mohlo také zajímat.

více

Blog teaser image

Co se to s námi stalo, přestali jsme se bát?


Volně navazuji na jeden z mých starších textů a znovu kladu otázku: „Nakolik reálně posuzujeme nebezpečí kolem nás?“ „Nakolik věříme tomu, že se nám nemůže nic stát?“.

více

Blog teaser image

Příběh ze života


Koukám do výsledku phishingového testu a lámu si hlavu s tím, proč jsme propadli - výsledek je nevalný :-(

více

Blog teaser image

Umělá inteligence


Na začátku září jsem se začetl do prognóz pro letošní a příští rok. Očekává se nástup umělé inteligence, máme se tedy bát?

více

Blog teaser image

Realita


Nakolik reálně posuzujeme nebezpečí kolem nás? Nakolik věříme tomu, že se nám nemůže nic stát?

více

Blog teaser image

Film Síť aneb jak to měla Angela Bennet jednoduché


Jeden z programů reprízoval nedávno film Síť, v hlavní roli se Sandrou Bullock. Lehká zábava obsahující drama, napětí, možná kousek krimi, ale přinášející také kousek ponaučení.

více

Article teaser image

Úspěšný projekt komplexní kybernetické bezpečnosti pro SUKL


AutoCont dodal pro Státní ústav pro kontrolu léčiv komplexní systém kybernetické bezpečnosti SIEM a zajišťuje i kontinuální dostupnost řešení včetně služeb Security Operation Center.

více

Article teaser image

Moderní nástroj pro efektivní biometrické podepisování


Řešení od AutoContu umožnilo získat společnosti GIENGER efektivní moderní nástroj pro biometrické podepisování na prodejně i v terénu.

více