×
Peloponéská válka
Je to už dávno co mezi Spartou a Aténami zuřila válka. Je to už skoro 2 500 let. Slyšte příběh o zcizené identitě a dopadech jaké tato krádež měla.
Před téměř 2 500 lety vedly spolu Sparta a Atény, dva řecké městské státy, krvavou válku o vliv nad tehdejším světem. Od roku 415 před naším letopočtem obléhala aténská vojska město Syrakusy, klíčového to spojence Sparty. Vojska Atéňanů vedl zkušený generál Démosthenes, který velel 5 000 zkušených válečníků. Obléhání se vleklo a Syrakusy odolávaly a tak se v roce 413 před naším letopočtem rozhodl aténský vojevůdce ovládnout odvážným nočním útokem strategické Epipolské výšiny. Protože noční boj provázejí zmatky a nebylo pořádně poznat kdo je kdo, měli Atéňané stanovené heslo, kterým na sebe volali, aby se v noční vřavě rozpoznali. Toho si však záhy všimli vojáci Syrakusy a začali uvedené heslo také používat a to tak, aby lákali aténské vojáky a oddíly do léček, v nichž je decimovali. Útok byl posledním pokusem Atéňanů rozhodnout bitvu a byl zmařen. Na další útok už neměla vojska Atéňanů dost sil. Ztratili bitvu a posléze i celou válku. Kdo ví, jak by se historie Atén vyvíjela, nebýt nočního zmatku na Epipolských výšinách.
Co se stalo? Syrakusané se vydávali za Atéňany a tím získali výhodu. Poznáte ve své síti a ve svém systému, kdo je kdo? Víte, který účet má mít jaká oprávnění a kam může přistupovat? Nejsou ve vašem systému nějací Syrakusané, anebo dokonce trojské koně? Ono i u Tróji se zdálo, že útočník odešel (odtáhnul), ale ve skutečnosti, ve skrytu, zůstal. Víte, kdo může používat, jaký účet? Oni Syrakusané a Atéňané se mohli rozlišovat alespoň podle vlajek, ale elektronická identita je taková nějaká neurčitá J Nikdy pořádně nevíme, kdo to je a co to je.
A co vlastně určovalo identitu vojáků v noční tmě? Heslo – slovo. Řetězec znaků, který nakonec rozhodoval u mnoha z nich o jejich životě a smrti. A co určuje identitu vašich uživatelů? Heslo. Řetězec znaků, který pokud jste opatrní, je dlouhý 12 míst. Je to pár znaků, které zajišťují tajemství vaší organizace, pár znaků, které stojí mezi útočníkem a vašimi daty. Jak s těmito znaky nakládáte? Jak je chráníte? Problematika hesel je stará možná jako IT samo a stále narážíme na fakt, že naše identity jsou chráněny sekvencí, která je napsána na každé klávesnici „12345“ nebo „Qwert“.
Ano, není to jednoduché zajistit si přehled v „džungli“ korporátních systémů a jejich propojení. Zajistit každému uživateli přístup k datům, a to jen a přesně podle pravidla „need to know“, to jest jen a pouze tolik, kolik potřebuje pro svoji práci. Systémů přibývá, jsou propojené, uživatelé přicházejí, migrují a odcházejí a vy musíte celý ten „hodinový strojek“ držet v chodu.
Dnes nemusí ztráta identity znamenat prohranou válku, ale může mít stejně hrůzný dopad. Ztratíte identitu, ztratíte soukromí, můžete přijít o peníze. V rozměru organizace to pak jsou škody, které mohou znamenat téměř likvidaci organizace, a to bez ohledu na její velikost.
Je tady ale pomocník. Pomocník, který se jmenuje IdM, Identity management nebo lépe česky správa identit. Pomocník, který zajistí synchronizaci elektronických identit mezi jednotlivými systémy, který z vašich systémů odstraní účty uživatelů, kteří u vás již nepracují anebo je naopak zařadí do správné skupiny, pokud se v organizaci přesunuli na jinou pozici. Hesla můžete nahradit certifikáty, které budou prokazovat identitu a které není tak snadné zneužít. Možnosti, jak chránit naše identity nebo si v nich alespoň udělat pořádek, tady jsou. Pokud nevíte kde a jak, neváhejte se obrátit na AutoCont, rádi vám poradíme.