AC FORUM
Je online prostor určený pro stávající či potenciální zákazníky AutoContu, kteří mají zájem o AC novinky, chtějí čerpat informace z AC blogů či přispívat do diskusí. Mohou zde získat informace z konferencí, prezentací a dalších neveřejných dokumentů.

AC
FORUM

Je online prostor určený pro stávající či potenciální zákazníky AUTOCONTu, kteří mají zájem o AC novinky, chtějí čerpat informace z AC blogů či přispívat do diskusí. Mohou zde získat informace z konferencí, prezentací a dalších neveřejných dokumentů.

×
Blog teaser image

Braňte svou ledničku!

Existuje internet lidí a internet věcí. Internet věcí je pro nás zatím nový jako fotografie povrchu planety Pluto. A tak se občas objevují zprávy, které nás na první pohled pobaví, ale ve skutečnosti by nás mělo spíš mrazit.

Existuje internet lidí a internet věcí. Internet lidí je pro nás již částečně poznaným světem – je jako oceány, část máme zmapovánu a do určité hloubky víme, co se zde nachází. Internet věcí je pro nás zatím nový jako fotografie povrchu planety Pluto. A tak se občas objevují zprávy, které nás na první pohled pobaví, ale ve skutečnosti by nás mělo spíš mrazit.

Nedávno například zprávy o třech zajímavých a úspěšných pokusech „hacknout“ zařízení. První zprávou bylo, že se povedlo za letu regulovat tah motorů Airbusu a to pomocí běžného mobilu a notebooku. To je zpráva z kategorie „strašidelných“, která znamená, že terorista již nebude muset pašovat na palubu výbušninu, ale v klidu si pronese vše potřebné v palubním zavazadle. Jde o život a tak můžeme očekávat reakci Airbusu a různých agentur pro bezpečnost létání, která se zaměří na to, aby se něco takového nemohlo stát. Systémy letadel budou lépe chráněny (doufám) a možná v budoucnu už neproneseme na palubu ani mobil…

Netrvalo dlouho a objevila se zpráva, že se povedlo „hacknout“ osobní automobil a to prostřednictvím jeho „zábavního centra“ (tedy autorádia). Samozřejmě, koho by napadlo záplatovat autorádio tak, jako Windows server, že? Útočníci dokázali ovládnout nejen autorádio, ale postupně i klimatizaci (v letošním létě opravdu zákeřné) a nakonec i brzdový systém a řízení (tady už teda opravdu končí legrace). Reakcí zasažených automobilek byl příslib bezpečnostních opatření (možná bude na autorádiu tlačítko update).

Poslední zpráva je z konference DEF CON (konference hackerů, ale těch hodných), kde předvedli jak je možné „hacknout“ chytrou chladničku. Možná jde o zprávu, která vyvolá úsměv, ale je to právě ta zpráva, která nám připomíná, že bezpečnost je komplexní záležitostí a jak se říká „ďábel se skrývá v detailu“. Co může hacker tedy provést s naší ledničkou a jak nás ohrozí? Ne není to problém zkažených potravin, ale jedná se o to, že útok je veden na váš gmail účet. Prostřednictvím vaši ledničky se tak může útočník dostat k vaše účtu u gmailu. Když uvažujeme o následcích, potom se nejedná jen o to, že dokáže následně číst a vašim jménem posílat emaily, ale může váš účet použít k dalším útokům a to třeba na důležitější a „bolavější“ systémy jako je internetové bankovnictví (jak? např. pro reset účtů a zaslání hesla se někdy uvádí alternativní email adresa a…bingo).

Neměli bychom tedy podceňovat jakýkoliv aspekt bezpečnosti a ponechávat jakoukoliv skulinu volnou. Každá chyba, bagatelizace nebo přehlížení bezpečnostních problémů se může uživateli i organizaci vymstít. Věnujte tedy pozornost i zdánlivým maličkostem, protože ne vždy věci vypadají takové, jaké skutečně jsou (nejde o zkažené mléko, ale o účet).

Pokud nevíte kde a jak začít, neváhejte se obrátit na AutoCont, rádi Vám poradíme.

Komentáře