AC FORUM
Je online prostor určený pro stávající či potenciální zákazníky AutoContu, kteří mají zájem o AC novinky, chtějí čerpat informace z AC blogů či přispívat do diskusí. Mohou zde získat informace z konferencí, prezentací a dalších neveřejných dokumentů.

AC
FORUM

Je online prostor určený pro stávající či potenciální zákazníky AUTOCONTu, kteří mají zájem o AC novinky, chtějí čerpat informace z AC blogů či přispívat do diskusí. Mohou zde získat informace z konferencí, prezentací a dalších neveřejných dokumentů.

×
Blog teaser image

Androidy a jejich ochrana

Informační systém každé organizace se skládá z mnoha komponent. Jsou to servery, notebooky, aktivní prvky a mnoho dalšího. Protože jsem opatrní tak je záplatujeme, protože nic na světě není dokonalé a i vývojáři operačních systémů a aplikací dělají chyby. Bráníme se, chráníme se, ale nezapomínáme na něco?

Informační systém každé organizace se skládá z mnoha komponent. Jsou to servery, notebooky, aktivní prvky a mnoho dalšího. Protože jsem opatrní tak je záplatujeme, protože nic na světě není dokonalé a i vývojáři operačních systémů a aplikací dělají chyby. Bráníme se, chráníme se, ale nezapomínáme na něco?

Co třeba roboti - androidi. Android je operační systém na bázi Linuxu, který je převážně využíván v mobilních telefonech a tabletech. V loňském roce mělo celosvětově údajně více než 75% vyrobených chytrých telefonů tento operační systém. Dá se tedy předpokládat, že i vaši zaměstnanci mají nemalý počet zařízení s tímto operačním systémem.

Co s telefony dělají? Volají a posílají sms. Ale také stahují a instalují si všemožné aplikace (tzv. „apek“ bylo na konci roku 2014 na Google Play téměř 1,5 miliónů), surfují po internetu a pak se také připojují do vaší sítě a k systémům. A ano jsou tedy nemalou hrozbou. To, že se jedná o hrozbu reálnou, dokládá celá řádka zranitelností, které se v nedávné době objevily. Namátkou: chyba komponenty Android mediaserver umožňující na zařízení instalovat škodlivý kód pouhým zasláním upravené multimediální zprávy nebo chyba v Stagefright, která je zneužitelná stejným způsobem. Je to málo na to, abychom se nad mobilními zařízeními zamysleli? Samozřejmě můžete používat mobilní zařízení s jiným operačním systémem, ale ani tady byste neměli zůstat klidní. Ani iOS (operační systém iPhone) se nevyhýbají zranitelnosti nultého dne.

Jak často tedy vaši uživatelé aktualizují operační systémy v mobilech, jak jsou chráněna data, která si do nich stahují? Obávám se, že většina organizací nemá v dané oblasti přehled a nemá jasně stanovenou strategii, jak se s touto hrozbou vypořádat. Stále se na chytré telefony díváme jako na telefon a ne jako na kapesní počítač.

Je potřeba tedy postupovat minimálně s rozmyslem. Určitě není nejvhodnější stahovat a instalovat různé (a často zbytečné) aplikace, protože bohužel i oficiální zdroje jako je Google Play nebo Apple Store obsahují infikovaný software. Určitě se svým chytrým telefonem „neprocházejte“ různé weby, jejichž reputace je nízká už jen díky jejich obsahu (pokud tam chcete chodit, používejte na to svůj domácí a zabezpečený počítač). Dále je vhodné i tento operační systém občas záplatovat a v neposlední řadě instalovat vhodný bezpečnostní software.

Pokud nevíte kde a jak začít, neváhejte se obrátit na AutoCont, rádi vám poradíme.

Komentáře