×
Jen aby nám nezlevnily hamburgery…
O WannaCry asi nemá cenu psát, protože se už asi napsalo vše. Je však zajímavé se podívat, co tato kampaň o uživatelích vypovídá.
Osvěta asi stále není dostatečná, protože se objevily zprávy, že pořád ještě jedna třetina uživatelů údajně nerozumí výrazu „ransomware“. O ransomware se napsalo hodně, ale stále se chováme na internetu nezodpovědně a důvěřujeme pochybným zprávám. Podléháme sociálním manipulacím, ale současně i provozujeme „nebezpečné“ systémy. Jejich nebezpečnost se právě projevila.
WannaCry se chová jako červ (mainstreamovými médii označován jako virus, byť virus je něco trochu jiného) a sám si hledá další potenciální oběti. Dokáže se pohybovat v síti a infikovat nezaplátované počítače. Oprava pro chybu, kterou zneužívá, byla vydána již v březnu tohoto roku a Windows XP, které jsou jeho oblíbeným cílem, jsou již několik let nepodporovaným systémem. Přesto se šířil internetem jako lavina… nepatchujeme, nevyřazujeme staré a nepodporované systémy. Nenasloucháme varováním (mimochodem na nebezpečí křížení ransomware a červů upozorňují experti již od loňského roku). Zkrátka pořád si myslíme, že se nám nemůže nic stát…
Cena za naši „bohorovnost“ je vysoká, a to mě přivádí k jedné kuriozitě. Ransomware jménem FatBoy dynamicky mění výši výkupného v závislosti na tom, kde jeho oběť žije. Oběti z chudších zemí mají tedy platit méně, než oběti ze zemí bohatších. Pro hodnocení životní úrovně v jednotlivých zemích využívá tzv. Big Mac index, neboli kolik hamburgerů Big Mac si můžete dovolit koupit z jedné výplaty. Čím více, tím je země bohatší. Nezbývá tedy než si říct, doufejme, že nám nezlevní hamburgery…, nebo se raději začneme chovat zodpovědněji?
Pokud chcete poradit, jak se ve vaší konkrétní situaci bránit, co nasadit, jak vyškolit uživatele a personál, jak otestovat sítě nebo uživatele a tak dále, klidně kontaktujte AutoCont. Rádi vám odpovíme, rádi vám poradíme a jak se říká za zeptání, nic nedáte :-) AutoCont ví jak.