Data Loss Prevention a ochrana proti ztrátě nebo úniku dat

DLP (Data Loss Prevention) systémy nejsou v oboru IT nový pojem, jsou tu s námi více jak deset let. Nicméně až teprve nyní začínají být pro firmy a organizace silně zajímavé a je po nich stále větší poptávka. Těch důvodů je hned několik.

V podstatě každá organizace v dnešní době pracuje s citlivými daty, které jsou důležité pro její chod, ať se jedná o velkou nadnárodní společnost, nebo malou organizaci třeba s 50 zaměstnanci. Dále jsou tu různá vládní i komerční nařízení, která také vyžadují kontrolu a ochranu dat. Například PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) pro bankovní sektor zpracovávající transakce platebních karet, HIPAA (Health Insurance Portability and Accountability Act) v oblasti zdravotnictví a nesmíme zapomenout na nařízení Evropské Unie – GDPR (General Data Protection Regulation) nový právní rámec ochrany osobních údajů v evropském prostoru s cílem hájit co nejvíce práva občanů EU proti neoprávněnému zacházení s jejich daty včetně osobních údajů.

Z tohoto vyplývá, že se dnes organizace začínají více zajímat o to, jak svá citlivá data, často know how, nebo data podléhající regulacím, chránit. Právě DLP je jedním ze základních a účinných kamenů z výčtu systémů, které jsou navrženy pro ochranu dat. Je totiž zaměřen na to, co data a informace ohrožuje nejčastěji – interního uživatele.