IT specialisté žádají přísnější tresty za počítačovou kriminalitu

Ostrava (20. březen 2012) – Stále častějším problémem pro české podnikatele a občany se stává počítačová kriminalita. Odborníci na počítačovou bezpečnost však upozorňují, že tresty v České republice jsou příliš nízké a neodradí virtuální zloděje a hackery od kriminální činnosti.

„Zločin se velmi rychle přesouvá do virtuální oblasti. Dnes se již nevyplatí jít s punčochou vykrást banku. Když se nabouráte do jejího systému, můžete získat mnohem víc,“ upozorňuje na aktuální trend IT expert Milan Chromý ze společnosti AutoCont, která se dlouhodobě zabývá počítačovou bezpečností.

Pokud se specialistům podaří počítačového zloděje najít, mohou je předat policii. Nicméně pokud je opravdu usvědčen, čeká ho velmi směšný trest. Zatímco v USA si může zloděj odsedět za krádež dat i několik desetiletí, v Česku odchází nejčastěji od správního řízení s pokutou v řádu několika set korun.

„Samozřejmě ne každý zloděj si vybere banku. Cest, jak zbohatnout prostřednictvím krádeže dat a údajů, je mnoho a neustále se mění. Jakmile se lidé a firmy doslova obrní proti jednomu způsobu, virtuální zloději najdou jiný,“ dodává Chromý s tím, že nejčastějšími zloději firemních dat jsou sami zaměstnanci či bývalí zaměstnanci. Vyšší tresty za tento druh kriminality by mohl právě tyto potenciální pachatele od jejich úmyslu odradit.

České zákony nahrávají počítačové kriminalitě

Mezi trestnými hospodářskými činy v České republice je počítačová kriminalita na čtvrtém místě. Před ní je majetková zpronevěra účetní podvody, korupce a uplácení. „Tresty jsou u nás velmi nízké a málokdo si uvědomuje vysokou společenskou nebezpečnost tohoto jednání. Pokud se tímto problémem nezačnou zákonodárci co nejdříve zabývat, může mít počítačová kriminalita fatální následky na českou ekonomiku,“ komentuje aktuální situaci expert na IT bezpečnost Milan Chromý z AutoContu.

Největší krádeží dat všech dob na internetu je případ spojený s hackerem Albertem Gonzalezem, který se podílel na krádeži dat z více jak čtyřiceti milionů kreditních a debetních karet. Soud ho v USA potrestal vedle mnohaletého vězení také náhradou škody. Americké úřady mu taktéž zabavily veškerý majetek a hotovost v celkové výši 1,6 milionů korun.